Nullkulu

Nullkulu

kui vanalt saab autojuhilube teha?

“Kui Vanalt Saab Autojuhilube Teha”

Autojuhiluba on dokument, mis annab õiguse kõikidele liiklusvahendite juhtimiseks Eesti Vabariigis. Sõiduki juhtimise õiguse saamiseks tuleb taotlejal vastata kindlatele nõuetele ning lõpuks sooritada sellele vastavad eksamid. Aga mis on need nõuded ja millal saab autojuhilube tegelikult taotleda?

Vanus

Esimene ja kõige olulisem faktor on vanus. Autojuhilube võib esmakordselt taotleda alates 18 aastasest. 16-aastased noored võivad taotleda AM-kategooria juhiluba ehk mopeedi juhtimiseks. Kui noor soovib taotleda autojuhilube juba 17-aastaselt, on selleks võimalus, juhul kui ta on taotlenud ja saanud koolitusluba. Koolitusluba annab noorele võimaluse õppida juhtimist reaalses liikluses kogenud instruktori käe all ning koos temaga liigelda riigiteedel.

Tervis

Teine tähtis punkt on tervislik seisund. Et saada autojuhilube, peab inimene läbima sõeluuringu. Uuringus vaadatakse üle inimese nägemine, kuulmine, südame-veresoonkonnaga seotud haigused ja ka närvisüsteemi haigused. Kõik need faktorid mõjutavad suuresti inimese võimet liigelda turvaliselt liiklusvahendiga. Loomulikult ei tähenda see seda, et kõikide haiguste puhul autojuhilooa võimalus automaatset välistust tähendaks, aga igal juhul peab vähemalt olema need meditsiinilised uuringud läbitud.

Eksam

Kolmas ja viimane etapp on eksam. Eksami sooritamiseks peab taotleja esmalt läbima teooriaeksami ning seejärel ka sõidueksami. Teooriaeksami sooritamine võimaldab inimesel oma teadmisi liikluseeskirjade ja liiklusturvalisuse kohta hinnata ning kui teooriaeksami tulemused on positiivsed, on võimalik alustada sõidueksamiga. Sõidueksam on praktiline eksam, kus õppija näitab oma praktilisi sõiduoskusi. Loomulikult pole see ainult sõiduoskuste küsimus, vaid samavõrra oluline on ka õpilase suhtlemisoskus ning näiteks hinnangulised teadmised.

Kokkuvõte

Autojuhilube võib taotleda alates 18 aastasest. Lisaks peab inimene esitama meditsiiniuuringute tulemused, mis tõestaksid, et tema tervis on võimaldanud turvaliselt liigelda. Viimane samm on eksamite sooritamine, mis koosneb teooria- ja sõidueksamist. Eksamid on välja töötatud nii, et liikluses turvaliselt liikumise võime testiksid nii inimese sõiduoskusi kui ka tema suhtlemisoskust ning kogemusi.

Loodame, et see artikkel aitab sul mõista autojuhilube taotlemise protsessi Eestis ning annab vastused kõikidele sinu küsimustele. Kui see ei vastanud kõikidele su küsimustele, siis ära karda ja küsi julgesti abi eksperdilt, kellelt on võimalik saada kõikidele küsimustele vastused.