Nullkulu

Nullkulu

kui sind enam ei ole?

Kui sind enam ei ole: kuidas leinaga toime tulla ja edasi liikuda

Kaotuse kogemine on vältimatu osa elust. Ühel päeval seisad silmitsi reaalsusega – sina või keegi, keda armastad, ei ole enam siin. See kogemus võib tekitada suurt valu ja segadust ning on täiesti normaalne, kui tunnete end selle läbielamise ajal üksikuna ja ülekoormatuna. Selles artiklis pakun aga nõu, kuidas seda kogemust käsitleda, et saaksite tulla edasi ja liikuda elus edasi.

Enne kui käsitleme leinaga toimetulekut, on kasulik mõista, mis on lein. Lein on normaalne reaktsioon kaotusele – see võib olla kurbus, valu, raev, süü, depressioon, ärevus ja isegi füüsilised sümptomid, nagu unehäired või söögiisu muutused. Lein on protsess, millest ei saa lihtsalt üle saada – seda tuleb läbi elada. Seda saab siiski hallata, et selle ajal korralikult toimida.

Nüüd käsitleme kümme viisi, kuidas leinaga toime tulla:

Jaga oma tundeid. On oluline valida keegi, kellele rääkida oma tunnetest ja mälestustest kaotatud inimesest. See aitab teil jõuda arusaamisele, et te pole sellega üksi. Võimaluse korral räägi kellegagi, kes on ka ise leina läbi elanud.

Aja maha. Leina läbielamine on raske töö ja võtab aega. On oluline lubada endale aega vaimseks ja füüsiliseks taastumiseks. Kui olete väsinud, andke endale luba puhata. Kui olete stressis, siis tehke midagi rahulikku (nt jooga, meditatsioon, kõndimine).

Olge lahke enda vastu. Lase endal tunda kõiki oma tundeid – isegi kui see tähendab nutmist, karjumist või muud. Olge kannatlik enda vastu ja lugege kõike leinaga seotut.

Tehke midagi spetsiaalset. See aitab teil austada oma armastust kaotatud inimese vastu ning jagada tema mälestusi. See võib olla midagi lihtsat (nt süüdata küünlaid) või midagi suuremat (nt heategevusfondi asutamine).

Leidke toetusgrupp. On oluline leida grupp inimesi, kes jagavad selle kogemusega leina. Liituge kogukonna foorumiga või osalege kohalikus toetusgrupis. Jagage kogemusi ja nõuandeid.

Pöörduge spetsialisti poole. Leina kogemine on raske ja võib olla vajalik spetsialisti abi. Psühholoog võib aidata teid tervenemisprotsessis, aidata teil seostuda oma tunnetega ja aidata teil leida uuesti mõtte elus.

Tehke midagi uut. See võib hõlmata uue töö, hobi või isiklike uute väljakutsete alustamist. See on hea mõte, et saada tagasi tunne, et juhite oma elu.

Olge teiste jaoks olemas. Töötage selle nimel, et olla kellelegi teisele toeks. Lisaks sellele, et see on teistele abiks, saab see aidata ka teil tervendada.

Olge kannatlik teiste suhtes. Kui olete kaotatud armastatud inimese lähedane, märkate, et ka teised on haiget saanud. Olge kannatlik ja mõistev nende suhtes, kes üritavad sellega toime tulla.

Jätkake elu. Ärge tundke, et peate unustama oma armastatud inimese – te ei saa seda kunagi teha. Kuid te ei saa ka lubada elul seisma jääda. See võib hõlmata uute sõprade leidmist, sportimist, reisimist või hariduse jätkamist – mida iganes teile meeldib.

Kui olete leinaga hakkama saanud, ärge kartke minna edasi ja elada oma elu. Kuid pidage meeles, et lein on rohkem kui ainult kurbus või trauma. See on võimalus leida uusi tähendusi ja sihte ning taaselustada elu.