Nullkulu

Nullkulu

kui pikk on pärnu jõgi?

Kui pikk on Pärnu jõgi?

Pärnu jõgi on Eesti üks pikimaid jõgesid, mis algab kõrgpunases Paikusel ja suubub Pärnu lahte. Jõgi voolab 144 kilomeetri pikkuse vooluveega, mis muudab selle oluliseks looduslikuks ja kultuuriliseks kaubatee Eestis.

Jõe kulgemine

Pärnu jõgi algab Paikusel, kus see saab oma alguse Paide-Karksi järvenõost. Seejärel kulgeb jõgi läbi Soomaa rahvuspargi, mis on tuntud oma loodusmaastike ja metsiku looduse poolest. Jõe voolus kiireneb, kui see jõuab Tõrva linna, mis on tuntud oma spordiürituste, rahvuslike meenete ja ajaloo poolest.

Jõe vooluvee kiirust muudavad mitmed kosed, millest kõige kõrgem, Valuoja kosk, asub üle Pärnu jõe Soomaa rahvuspargi piirist. Pärnu jõe kursi erinevad muudatused tekitavad jõele palju jõe käärusid, mida nimetatakse meanderiteks. Meanderid näevad välja nagu sik-sak liigutused ja neid on vaja kaugemale liikumiseks ületada.

Jõe kultuuriline tähtsus

Pärnu jõe kultuuriline tähtsus on iidne ja põnev. Vanad ajalooajad tunnevad jõge kui Kagu-Läänemere olulist kaubateed, mis ühendab Idamaad ja Lääne-Euroopat. Jõe ajalugu on ikka veel hästi säilinud, kuna on olemas palju kultuuripärandi kohti, mis räägivad Pärnu jõe kultuurilisest olulisusest.

Pärnu jõe suudmes asub Pärnu linn, mis on kuulus oma valge liivaranna, suviste tegevuste ja ilusa räätsamatkade poolest. Pärnu linnas asub ka Pärnu jõe muuseum, mis annab külastajatele laiaulatusliku teadmise jõe ajaloo, kultuurilise tähtsuse ja bioloogilise mitmekesisuse kohta. Muuseumi kogumik sisaldab koostööd kohalike ühendustega, nagu jõevõrk ja rahvuslikud kalameeste ühendused.

Jõe bioloogiline mitmekesisus

Pärnu jõel on rikkalik bioloogiline mitmekesisus, mis koosneb rohkem kui 20 kalaliigist. Selleks, et bioloogilist mitmekesisust kaitsta, on kehtestatud ranged keskkonnanõuded jõe ülemjooksu ja alumjooksu jaoks. Alumjooksu läbib Pärnu lahe looduskaitselaotusala ja paar rahvuslikku kaitseala.

Pärnu jõgi on täiesti ainulaadne jõgi, mida hindavad nii kohalikud kui ka turistid. See jõgi on paljude kaunite maastikuliste vaatepunktidega, keskkonna ja kultuuriajaloo poolest. Kui soovid seda imelist jõge külastada, võid kindel olla, et sind ootab ees elamus, mis jääb kauaks meelde.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on Pärnu jõgi 144-kilomeetrine jõgi, mis algab Paikusel ja suubub lõpuks Pärnu lahte. Jõe kulgemine on kahanev ja kiireneb mitmete koskede ja meanderite mõjul. Pärnu jõel on suur kultuuriline tähtsus ning sellega seonduvalt on olemas ka palju kultuuripärandi kohti. Pärnu jõel on ka rikkalik bioloogiline mitmekesisus, mida tuleb kaitsta. Pärnu jõgi on ilus ja ainulaadne koht, kus igaüks võib leida midagi huvitavat.