Nullkulu

Nullkulu

kui pikk on emajõgi?

Kui pikk on Emajõgi?

Emajõgi on üks tuntumaid jõgesid Eestis. See on 106 km pikkune jõgi, mis algab Võrtsjärvest ja suubub Peipsi järve. Emajõel on palju ilusaid maalilisi kohti ja see on täis ajaloolist tähtsust.

Jõe istutati 1960. aastatel seisva veega Peipsi järvest Emajõe suudmesse kergesti liikuva laevastiku tarbeks. See andis Emajõele ajaloolise meresõidukanali, mis võimaldas suhelda lihtsamini Venemaa läänepoolsete piirkondadega. Emajõgi kasutas selle kanali võimalust aastatel 1960–1990 aktiivselt.

Kuidas Emajõe suubumine Peipsi järve lõpetati?

Kuigi Emajõe suubumine Peipsi järve tõi kaasa tohutu majandusliku kasu, põhjustas see ka keskkonnaga seotud probleeme. Emajõgi on olnud Peipsi järve suudmest lahus üle kahekümne aasta. Emajõe suubumise Peipsi järve taastamine oli alati olnud oluline, kuid teostatavate võimaluste puudumisel oli see raske.

Aastatel 2003-2007 töötas Emajõe taastamise projekt, mis lõpuks viis Emajõe taastamiseni Peipsi järve suhu. Projekti käigus ehitati Emajõe ja Peipsi järve vahele veehoidla, mis peaks hoidma suurema osa Peipsi järve veest Emajõe pool. Nüüd voolab Emajõgi Peipsi järvega loodusliku voolu suunas.

Kuigi Emajõe suubumine Peipsi järve lõpetati, on see siiski väga oluline ja ajalooliselt tähtis jõgi. Sellel on ka palju olulisi määrajaid, nagu vetevõime, joogi-, lõhe- ja haugi kogused. Emajõe saatus on olnud keeruline, kuid tänu jõupingutustele ja investeeringutele on see jõgi omaks võtnud taas oma olulisuse ja ajaloolise tähtsuse.

Mis teeb Emajõe nii eriliseks?

Emajõgi on täis ajalugu ja seda mõjutab ka inimtegevus. Emajõgi on elupaik paljudele kalaliikidele, sh lõhe, haug ja särg. Selle vett kasutatakse erinevatel otstarvetel, näiteks joogivee ja kütuse tootmiseks.

Emajõe lähiümbrus suuremate linnade nagu Tartu, Elva ja Otepääga on peenelt arenenud. Emajõe äärsetel parkidel ja matkaradadel on palju moodsaid süsteeme, mis muudavad selle kohalikuks turismimagnetiks. Emajõe üle telliseladadel kõndimine, Lõunakeskuse juures jalutamine või puntras taimede vahel matkamine – seda kaikest leiab Tartus Emajõe äärest.

Kui palju aega peaksin Emajõe avastamiseks kulutama?

Aja planeerimiseks on vaja teha natuke ettevalmistustööd. Kindlasti peate arvestama jõe pikkusega. Täispikkuses Emajõe avastamine võtaks päevi, mis hõlmavad jõe algusotsast kuni suubumiskohani Peipsi järve. Kuid seda saab teha ka lõigutena.

Näiteks võib oma päeva varakult alustada, värvikirevast Emajõe Suvepealinn Utist ja külastada ka Tartut kutse- ja erialakooli Siili 7 jalutuskäigu kaugusel asuvat Emajõe käärut. Siit loodusesse suundudes ja paadiretk koos giidiga looduses. Siitkaudu edasi saab Emajõele matkama minna, paatides Emajõgede nina jõel Koskit kuni Rannamõisani. Lühemad paadiretked koos giidiga on ka Tõrvandist või Kavastust.

Kokkuvõtteks

Emajõgi on ilus, mitmekesine ja ajalooliselt oluline jõgi Eestis. See on ökosüsteem, mis on koduks paljudele kaladele. Emajõgi on täis ajalugu ja seda mõjutab ka inimtegevus. See on piirkond, mis on täis elu, ja see pakub rohkem kui lihtsalt ilusat vaatepilti. Emajõele minek on kõrget huvi pakkuv atraktsioon tervisespordi ja ajaloo huvilistele.