Nullkulu

Nullkulu

kui pikk on traditsiooniline maratonidistants?

Kui pikk on traditsiooniline maratonidistants

Maraton on üks vanimaid spordialasid, mida inimesed jätkuvalt armastavad ja praktiseerivad, tõestades selle vastupidavust ajaproovi käes. Pärast maratoni nime kandvat sündmust on maratonite jooksjad kogu maailmas end proovile pannud. Kuid kui pikk on traditsiooniline maratonidistants? Kas üldlevinud teadmine selle kohta on õige? Selles artiklis vaatleme lähemalt maratoni ajalugu, selle distantsi ajaloo ja tänapäevase maratonidistantsi pikkust ning mida see endast täpselt kujutab.

Maratoni ajalugu

Maratoni ajalugu ulatub tagasi Kreeka antiikajasse, kus palavikulises võidujooksus saadeti sõnumitoojad jooksma linna Kreeka suurimast sõjaväelinnakust Marathoni lahingus võidu võtnud ateenlastele antud sõnumit. Selles legendaarses võidujooksus kaotas Kreeka sõnumitooja aktiivsetele ateenlastele, kes võtsid Marathoni ja võitlesid seal võidusõidu eest, otsustaval hetkel elu. Seetõttu on maratoni ajaloost saanud kestev ja ülemaailmne spordiüritus, kus distantsi traagiline ajalugu on vastupidavuse ja võitlusvaimu tarkuseks.

Maratoni distantsi ajalugu

Kuigi maratoni distantsi alguseks loetakse Kreeka ja Vahemere maade Maratoni lahingut, on distantsi ametlikud põhjused selle tänapäevase ilminguga tihedalt seotud. Pariisi olümpiamängudel 1908. aastal arvutati maratonidistants raja lõppu, mis oli 385 jardi eemal. Ajalooliselt järgmiste olümpiamängude läbiviimisel lükati selle distantsi pikkus komisjoni poolt kinnitatud vahemikus 42,195 km.

Kaasaegse maratoni distantsi pikkus

Kaasaegse maratoni distants on ametlikult fikseeritud 42,195 km pikkune. Sel juhul on maraton sõna otseses mõttes pikim jooksupikkus, mida inimesed tunnevad ja jooksma kipuvad. Maratonidistantsi standardpikkus on vastu võetud AIAFi poolt ja on vääramatu rahvusvahelise ala mõõduühikuks. Seega, kui me räägime maratonist, võime omada universaalset arusaamist, mida see täpselt tähendab.

Maratoni distantsi kulg

Maratonidistants kvalifitseerub ultraviolettkategooria jooksuks, mis tähendab, et see on äärmuslik lihaspinge. Maratonidistants jookseb traditsiooniliselt sillutatud teede ja maanteede mööda ning võib sisaldada mõningaid delegatsioonide tõuse ja laskumisi, kuna see on lihtsalt maastiku rahvastikutingimuste vastu kohandatud jooksurada. Maratonidistantsi tavaline läbimisaeg on 6 kuni 7 tundi.

Maratoni joondamine ja ettevalmistamine

Maratoni jooksjate ettevalmistus algab enamasti juba varakult enne võistlust, kus nad on teinud nii füüsilisi kui ka masendavaid harjutusi. Nad tasakaalustavad treeningut ja toitumist, valivad treeningukava, nende füüsilise sobivuse ja võistluspäeva kogenud juhtide vahelise teabe. Oluline on pöörata tähelepanu ka varustusele, mis peaks koosnema mugavast riietusest, kingadest ja spetsiaalsetest tarvikutest. Maratonijooksjad peaksid ka veearsati aeg-ajalt proovima ning juua viimase päeva jooksul võistluse eelõhtul, et neil oleks piisavalt energiat võistluspäeval.

Kokkuvõte

Niisiis on maraton distants, mis pärineb Kreeka antik-ajast, kuid mille ametlikku nime ja distantsi hakati kasutama 20. sajandil. Astmeliselt on maratoni distants fikseeritud 42,195 km ja on tänasest päevast saanud äärmuslik väljakutse mis tahes jooksu harrastajatele. Maratonijooksjad on edukalt väljas, kes on korda saanud ja korrutavad oma rõõmu tervislikust eluviisist, meelekindlusest ja võitlusvaimust. Maratonid on võimalik korraldada tavaliste spordisõprade hulgas ja õnneks läheb see spordiala üha populaarsemaks. Nii et olgem terved ja käime samm-sammult, maanteedel või aedades, kogu eluks.