Nullkulu

Nullkulu

kui palju tõuseb pension 2018?

Kui palju tõuseb pension 2018?

Eestis on pensionisüsteem suhteliselt arenenud, kuid nagu iga süsteemi puhul, tekib küsimus, kui suur on pensionikasv tuleval aastal. 2018. aasta pensionitõusu arutelud on juba alanud, kuid mitmed tegurid mõjutavad otsustamist.

Pensionistruktuur Eestis

Enne kui räägime tuleviku pensionitõusu ootustest, tuleb aru saada, kuidas Eesti pensionisüsteem üldse toimib. Eesti pensionisüsteem on jagatud kolmeks sambaks: samba moodustavad riiklikud pensionid, mida maksab Riigi Tugiteenuste Keskus. samba moodustavad tööandjate pensionid, kus tööandja maksab sotsiaalmaksu ja kolmandale sambale makstud summadelt tulumaksu. samba moodustavad kohustuslikud ja vabatahtlikud erapensionid.

Pensionitõusu eeldatav kasv

Selleks, et mõista pensionitõusu ootuseid, tuleb vaadata eelnevat aastat. 2017. aasta kohta tehti otsus uusaastakõnes ning pensionimäärad tõusid 6,6%. 2018. aasta pensionitõusu kohta on esialgu välja käidud erinevaid arvamusi ja võimalikke prognoose. Põhjused on erinevad – alates majanduskasvu kiirusest kuni elanike arvu muutusteni. Palgatõus ja hinnatõus võivad aga olla peamiseks teguriks.

Sotsiaalministeerium on välja kuulutanud, et pensionitõusule kulub 155 miljonit eurot rohkem kui eelmine aasta. See tähendab, et pensionitõus peaks olema väiksem kui eelmisel aastal. Kuna öeldakse, et palkade kasv peaks 2018. aastal jätkuma, siis keskmiselt peaks ka elanike sissetulek kokku kasvama. See omakorda mõjutab pensionikasvu. Kui inimeste sissetulek kasvab, siis peavad ka pensionimäärad kasvama, sest pension peab olema piisav, et katta igapäevaseid kulutusi.

Lisaks palgatõusule peab pensionikasv arvestama ka rahvastiku struktuuri muutuseid. Aina enam elatakse vanemaks ning see mõjutab ka pensioni suurust. Riigieelarve maht peab olema aga piisav, et kataks kõik kulutused ka järgnevatel aastatel.

Rohkem kui 400 000 inimest saavad Eestis vanaduspensionit ning suurem osa inimesi sõltub vanaduspensionist, et maksta igapäevaseid kulusid. Seega on pensionitõusu otsused olulised igapäevaste rahaliste osasuste jaoks.

Kui suur võiks pensionitõus olla?

2018. aasta pensionitõusu suurus pole veel ametlikult teada. Kuid erinevad ekspertide arvamused panevad selle tõusu ootuse vahemikku 4-7%.

Kokkuvõte

2018. aasta pensionitõusu ootused on kestvad ning see määratakse hinnatõusu, elanikkonna vanuse, palgakasvu ja rahvastiku struktuuri muutuste alusel. Kuid ainus kindel asi on see, et pensionitõus toimub 2018. aastal. Pensionisüsteemi tulevikku silmas pidades, peaks pensionid olema piisavad, et tagada elatustase pensionieas. Pensionitõusu otsus on oluline rahaline otsus igale pensionäridele, kes sõltuvad riiklikust pensionisüsteemist.