Nullkulu

Nullkulu

kui mind enam ei ole?

Kui mind enam ei ole: Kuidas elada edasi ja mälestada oma lähedaseid

Kahjuks on surm osa meie elust. Kuid millegipärast on sellest rääkimine endiselt tabuteema, millest enamik inimesi rääkida ei taha. Kui me kaotame lähedase inimese, võib see olla väga raske aeg, kuid on oluline meeles pidada, et on võimalik elada edasi ja mälestada oma lähedasi. Selleks, et leina protsessist aru saada, tuleb mõista, mis sellega kaasneb, kuidas seda mõjutab ja mida teha, et sellest üle saada.

Mis on lein ja kuidas sellega toime tulla?

Lein on raskendatud emotsioonidega protsess, millega kaasneb valu, kaotus, kurbus, viha, süütunne ja muud sarnased tunded. Paljud inimesed kogevad leinaperioodil ka füüsilisi sümptomeid, nagu väsimus, unehäired, söögiisu langus ja seedehäired. Kuidas leinaga toime tulemiseks, sõltub palju indiviidist ja tema isiklikest kogemustest. Siiski on mõned üldised soovitused, mis võivad aidata leinaga toime tulla:

– Räägi oma tunnetest kellegagi
– Ole enese vastu lahke
– Tee oma igapäevaseid tegevusi, kuid ole enese vastu kannatlik
– Leia inimestega ühendus, kes mõistavad sinu olukorda
– Planeeri endale meeldivaid tegevusi

Kuidas mälestada lähedasi?

Lähedaste mälestamine võib olla hea võimalus oma leinaga toime tulla ning nende elu tähistada. Siin on mõned viisid, kuidas mälestada oma lähedasi:

– Kirjuta meenutusi
– Vaata koos vanu pilte
– Käi nende lemmikpaikades
– Kanna nende rõivaid
– Tänage oma lähedastele kallistamise eest

Kuidas aidata teisi, kes leinavad?

Kui keegi teie lähedane on just kaotanud lähedase, võite tunda, et ei tea, kuidas nendega suhelda ega aidata. Oluline on meeles pidada, et lihtsusest võib piisata, et teistele toetust pakkuda. Näiteks võite:

– Rääkida meenutusi surnud inimesest
– Olla füüsiliselt olemas, kui nad seda vajavad
– Pöörduge nende poole, kui nad tunduvad vajavat toetust
– Ärge püüdke leina “parandada”. Kõik, mida vajate, on olemas ja lihtsalt on nendega koos, kui neil seda kõige rohkem vaja on.

Kuidas aidata lastel leinaga toime tulla?

Lapsed ei pruugi mõista, miks nende armastatud inimene enam nendega koos ei ole, ja leinaperiood võib olla eriti keeruline. Siin on mõned näpunäited, kuidas aidata lastel võimalikult tervena läbi leinaperioodi tulla:

– Räägi neile tõtt
– Olge nende kõrval ja andke neile teada, et armastate ja hoolite nendest
– Võimaldage neil osaleda matmis- ja leinatseremooniatel ning öelge neile, et nende tunded on normaalsed
– Kuulake neid, kui nad soovivad rääkida, kuid ärge suruge neid endaga rääkima, kui nad seda ei taha
– Paluge abi, kui tundub, et lapsel võib olla vaja professionaalset nõustamist

Kokkuvõte

Surm on osa meie elust ja sellest rääkimine võib olla väga raske. Leinaga toime tulemiseks tuleb mõista, mis sellega kaasneb, kuidas seda mõjutab ja mida teha, et sellest üle saada. Lähedaste mälestamine võib aidata teie leina toime tulla ning nende elu tähistada. Kui keegi teie lähedane on kaotanud lähedase, võite olla nende jaoks olemas ja neid toetada. Oluline on meeles pidada, et abi saamine võib olla lihtne, andes mõnikord lihtsalt enda kehakeele ja kuulamisoosuse. Laste aitamine leinaga toime tulla võib olla keeruline, kuid keeruline kohmetus pole laste jaoks loomulikku leina protsessi osa. Kui me mõistame, et leina protsessil on palju erinevaid komponente ja et ei ole üht kindlat viisi sellega toime tulla, suudame aidata ennast ja teisi paremini.