Nullkulu

Nullkulu

kui mind enam ei ole urmas alender?

Kui mind enam ei ole Urmas Alender

Urmas Alender oli eesti laulja ning laulukirjutaja, kes kuulus 70ndate bändi “Apelsin”. Ta oli eesti muusikamaailmas tuntud kui karismaatiline esineja ning geniaalne laulukirjutaja. Tema juhtumine, kus hukkus Estonian Airi lennuk katastroofilisel laeval, jättis eesti rahva šokeerituks. Selle traagilise hetke tähistamisel tahan ma rääkida lähemalt Urmas Alenderi elust ja karjäärist.

Lapsepõlv ja perekond

Urmas Alender sündis 22. novembril 1953. aastal Tallinnas. Tema pereelu oli õnnetu, sest tema vanemad olid eriarvamusel ning lõpuks lahutasid, kui Urmas oli 13-aastane. Seejärel kolis ta koos emaga Pärnusse. Teda mõjutas negatiivselt vanemate lahutus ja ta muutus tagasihoidlikuks. Suureks abiks sel raskel ajal oli muusika, mida ta sageli kuulas, oma elusse koondas ja hiljem ka ise kirjutas.

Kooliaeg

Urmas Alender käis Pärnu Keskkoolis, kus tema kallimaks huviks oli muusika. Ta tegi kaasa mitmes koolis ja koolivälistes ansamblites. Alates seitsmendast klassist alustas ta laulmist. Tema vanemast vennast sai hea, ent üsna lühikese ajaga Eesti-Raadio lasteansambli juht. Tema mõjude tõttu liitunud Urmas aga kohe pärast esimest treeningut võttis initsiatiivi ja alustas enda ansambli lokkis juustega plaadiga ajamuusika kandja solaartunnetus.

Muusikakarjäär

Urmas Alender liitus ansambliga “Apelsin”, kus oli neli liiget: Alender, Jüri Viigand, Lembit Saarsalu ja Aivar Täpsi. 1973 toimus ansambli esimene kontsert Lihulas ja see oli ka nende esimene suurem esinemine. Alates 1974-st hakkas “Apelsin” ise laule kirjutama ning andis välja oma esimese kauamängiva plaadi “Apelsin” aastal 1979.

Mitmed Urmas Alenderi laulud on eesti rahva südamesse jäänud ning teda peetakse tänaseni üheks silmapaistvamaks eesti laulukirjutajaks. Tema karismaatilised esinemised ja särav muusikavaim jättis jälje paljude inimeste hingesse.

Traagiline lõpp

septembril 1994 oli 37-aastane Urmas Alender koos oma bändikaaslastega Saiemaal annetamiskontserdil esinema. Kontserdi lõppedes lendas Alender Estonian Airi lennukiga, mis kukkus merre ning hukkusid kõik lennukis olnud inimesed. See sündmus raputas Eestit ja sellesse seotud inimesed said tunda sügavat leina.

Kokkuvõte

Urmas Alenderi laulud on jätnud jälje paljudele eestlastele ning tema kirg muusika vastu on ka täna veel kuulda. Tema traagiline surm koos lennukiga on jätnud sügava märgi Eesti ajalukku ning teinud temast ühe tähelepanuväärsema muusiku Eesti kultuurilool.

Kas teadsid, et Urmas Alender tegi koostööd ka mitmete teiste Eesti artistidega? Näiteks “Apelsini” ajal koos Hardi Volmeriga, hiljem Villu Tamme ja Ivo Linna’ga. Ta andis oma panuse ka teiste lauljate laulude kirjutamisel.

Niisiis, Urmas Alender oli palju enamat kui lihtsalt laulja ja laulukirjutaja, ta oli eestlaste südames. Tema laulud ja andekus jäävad alatiseks Eesti muusikaajalukku.