Nullkulu

Nullkulu

kui kaua kestab mononukleoos?

Kui kaua kestab mononukleoos?

Mononukleoos, mida nimetatakse ka “suudlemishaiguseks”, on nakkushaigus, mida põhjustab Epsteini-Barri viirus. See viirus levib sülje kaudu ja võib nakatuda ka teiste kehavedelike, nagu veri, kaudu. Mononukleoosi inkubatsiooniperiood on tavaliselt 4-6 nädalat, kuid see võib olla ka lühem või pikem. Mononukleoosi sümptomid ilmnevad sagedamini noortel täiskasvanutel ja lastel, kuid see võib esineda igas vanuses inimestel. Kui kaua kestab mononukleoos ja kuidas seda ravida, räägime loo jooksul lähemalt.

Sümptomid

Mononukleoosi sümptomid võivad kesta nädalaid või isegi kuusid, kuid paljud inimesed taastuvad sümptomitest kahe või kolme nädala jooksul. Sümptomite raskusaste võib olla erinev ja sõltub immuunsüsteemi seisundist ja nakatunud inimese vanusest. Mononukleoosi tavalised sümptomid on:

Kõrge palavik
Kurguvalu
Peavalu
Lihasvalu
Väsimus
Laienenud lümfisõlmed
Kõhuvalu
Nahalööve

Diagnoosimine

Mononukleoosi diagnoosimist võib olla raske teha ainuüksi sümptomite põhjal. Kõige tavalisem diagnostiline test on Epsteini-Barri viiruse antikehade test. See test mõõdab antikehade taset veres, mis on tekkinud keha võitluses viiruse vastu. Kui antikehade tase on kõrge, siis näitab see, et inimesel on olnud Epsteini-Barri viiruse infektsioon.

Ravi

Mononukleoosi ravi ei ole spetsiifiline, kuna see on viirusinfektsioon, kuid sümptomaatiline ravi võib aidata leevendada haiguse sümptomeid. Kõikidel patsientidel soovitatakse võtta hõlpsamini seeduvaid toite, juua palju vedelikke ja puhata palju. Lisaks võivad sõltuvalt sümptomite raskusest soovitada järgmisi ravimeid:

Palavikualandajad: Paratsetamool ja ibuprofeen aitavad leevendada palavikku ja valusid.
Põletikuvastased ravimid: Nagu prednisoon ja kortisoon võivad aidata vähendada turset ja põletikku lümfisõlmedes ja kurgus.
Antibiootikumid: Kui esineb bakteriaalne infektsioon, võib arst välja kirjutada antibiootikume.
Steroidhormoonid: Neid ravimeid võib kasutada harva, et leevendada kurgu ja hingamisteede turset.

Ennetamine

Ennetamine on parim viis mononukleoosi vältimiseks. Epsteini-Barri viirus levis peamiselt sülje kaudu, mistõttu peaksite:

Vältige suudlemist haigestunud isikuga või selle inimese söögiriistade või muu isikliku kasutamise esemetega.
Hoiduge kokkupuutest nakatunud inimese süljega, näiteks jagatud topsi või veepudeli jagamisest.
Pese käsi sageli, eriti pärast võõraste või nakatunud inimestega kokkupuutumist.

Järeldus

Kokkuvõttes, mononukleoos on nakkav haigus, mis võib kesta nädalaid või isegi kuusid. Sümptomite vähendamiseks soovitatakse puhata, tarbida rohkelt vedelikke ja võtta valuvaigisteid. Ennetamine on parim viis mononukleoosi vältimiseks. Järgides lihtsaid ettevaatusabinõusid, nagu käte pesemine ja suudlemisest hoidumine, saab vähendada nakatumise riski. Seekord vaatasime lähemalt teemat kui kaua kestab mononukleoos ja kuidas seda ravida.