Kui kaua kestab kõhulahtisus?
Kõhulahtisus on sümptom, mida kogevad paljud inimesed igal aastal. See võib olla väga ebamugav ja piinlik, eriti kui teil on vaja sageli tualetti külastada. Kõhulahtisuse kestus sõltub suuresti selle põhjustest ja raskusest. Siin on mõned faktid ja juhised kõhulahtisuse kestuse kohta.
Mis on kõhulahtisus?
Kõhulahtisus on seisund, kus roojamassid on vedelad ja sagedased, ning need võivad ka sisaldada verd või lima. See on tavaliselt tingitud seedetrakti infektsioonist ja on nakkav.
Kui kaua võib kõhulahtisus kesta?
Kõhulahtisuse kestus sõltub sellest, mis seda põhjustab. Kõige tavalisem põhjus on seedetrakti infektsioon, mida nimetatakse gastroenteriidiks. Gastroenteriidi põhjustavad kõige sagedamini viirused, kuid need võivad olla ka bakteriaalsed. Kõhulahtisus võib kesta 1-2 päeva või kuni 10 päeva, sõltuvalt selle raskusest.
Mõnikord võib kõhulahtisus kesta kauem. Kui kõhulahtisus kestab üle kahe nädala, siis on oluline pöörduda arsti poole. See võib olla märk tõsisemast seisundist, nagu näiteks ärritunud soole sündroom.
Mida teha, et kõhulahtisust ravida?
Kõhulahtisuse ravi sõltub selle põhjustest. Kui see on tingitud seedetrakti infektsioonist, on oluline vedelike tarbimine, et vältida dehüdratsiooni. Püsige hüdreeritud, tarbides piisavalt vett, mahlu ja elektrolüütidega jooke. Vältige kohvi ja alkoholi, kuna need võivad kõhulahtisust süvendada.
Teine oluline asi on süüa kergeid toite. Proovige süüa puuvilju, köögivilju, teraviljatoite ja kana või kala, kuna need on kergesti seeditavad. Vältige rasvaseid, vürtsikaid või raskete toite, mis võivad kõhulahtisust süvendada.
Kui kõhulahtisus kestab kauem kui kaks päeva ja sellega kaasneb palavik, iiveldus, oksendamine või veri väljaheites, siis on vajalik arstiabi.
Kokkuvõte
Kõhulahtisus on ebameeldiv ja ebamugav sümptom, kuid see on tavaliselt ajutine ja möödub mõne päeva jooksul. Parim ravi on vedelike tarbimine, kerge toitumine ja infektsiooni põhjuse ravimine, kui see on olemas. Kui kõhulahtisus kestab kauem kui kaks päeva, peaksite kutsuma arsti abi, kuna see võib olla märk tõsisemast seisundist.