Nullkulu

Nullkulu

kui kaua elab maksatsirroosiga?

Kui kaua elab maksatsirroosiga?

Maksatsirroos on tõsine haigus, mis mõjutab maksakoe struktuuri ja vähendab selle funktsionaalsust. Inimesed, kes põevad maksatsirroosi, võivad olla mures oma eluea pärast. Kuigi maksatsirroos on ravimatu haigus, võib eluiga varieeruda sõltuvalt haiguse raskusest ja inimese elustiilist.

Mis on maksatsirroos?

Maksatsirroos on krooniline haigus, mis tekib aeglaselt ja põhjustab maksakoe armistumist. See armistumisprotsess muudab maksa struktuuri ja vähendab selle funktsionaalsust. Kuna maks on keha jaoks nii oluline organ, võib maksatsirroos mõjutada kogu keha.

Maksatsirroosi põhjused

Maksatsirroosi põhjused võivad olla erinevad, kuid enamikul juhtudel on see seotud rasvumise, alkoholi tarvitamise, hepatiidi viiruste või ravimite võtmisega. Maksatsirroosi suhtes on kõige vastuvõtlikumad inimesed, kes tarvitavad alkoholi suurtes kogustes või on juba põdenud hepatiiti.

Maksatsirroosi sümptomid

Maksatsirroosi sümptomiteks võivad olla iiveldus, väsimus, kõhuvalu, kaalulangus, isutus, jalgade turse, kollatõbi, veritsus kõhust ning tugev sügelus. Kuna maksatsirroos on kõigi nende sümptomite põhjustaja, on oluline pöörduda arsti poole, kui teil on mingeid neist sümptomitest.

Maksatsirroosi ravi

Kuigi maksatsirroos on ravimatu haigus, võib ravi aidata haiguse kulgu aeglustada ja elukvaliteeti parandada. Kõige tõhusam ravi maksatsirroosi korral on elustiili muutused, nagu alkoholitarbimise piiramine, tervisliku söömise tagamine, suitsetamisest loobumine ja füüsilise aktiivsuse suurendamine.

Samuti on olemas ravimeid, mis võivad aidata maksafunktsiooni hoida. Kui maksatsirroos on jõudnud viimasesse staadiumisse, võib arst soovitada maksa siirdamist. Sel juhul eemaldatakse patsiendi kahjustatud maks ja asendatakse uue doonororgani abil.

Kui kaua elab maksatsirroosiga?

Maksatsirroosiga inimeste eluiga varieerub, sõltuvalt haiguse raskusastmest ja elustiilist. Kui maksatsirroos on varases staadiumis ja ravi alustatakse varakult, võivad inimesed elada kauem kui viis aastat. Kui haigus on jõudnud edasijõudnud staadiumisse ja ravi ei ole võimalik, võib eluiga olla ainult mõne kuu pikkune.

Kokkuvõtteks

Maksatsirroos on tõsine haigus, mis nõuab õigeaegset diagnoosimist ja ravi. Elustiili muutused, nagu alkoholitarbimise piiramine, tervisliku toitumise tagamine ja regulaarne liikumine võivad aidata haiguse kulgu aeglustada ja elukvaliteeti parandada. Raviks on ka ravimeid ja maksa siirdamist, mis võivad aidata maksafunktsiooni säilitada. Kuid tähtis on meeles pidada, et iga inimene on erinev ja tulemused võivad varieeruda. Seega on parim viis maksatsirroosi vastu võitlemiseks olla teadlik oma tervisest ja pöörduda õigeaegselt arsti poole, kui on mingeid märke maksafunktsiooni kahjustusest.