Nullkulu

Nullkulu

kes saab jääda lapsega haiguslehele?

Kes saab jääda lapsega haiguslehele?

Sageli seisavad lapsevanemad silmitsi olukorraga, kus laps on haige ja vajab nende tähelepanu ja hoolt. Sellistel juhtudel peab keegi jääma koju lapsega ja talle tuleb määrata haigusleht. Kuid kes üldse saavad jääda lapsega koju haiguslehele? Selles pikas artiklis saate teada kõik vajaliku seadusliku poole kohta seoses haiguslehe saamise ja selle hüvitamisega.

Mis on haigusleht?

Haigusleht on dokument, mida väljastavad töötajatele arstid (perearstid, eriarstid, töötervishoiuarstid) ravi- või taastusraviperioodiks või töövõime ajutiseks kaotuseks. Kui lapsevanem vajab hoolitsust haige lapse eest, saab ta samuti haiguslehte. Haiguslehe eesmärk on töö- või teenistuskohustuse täitmisest vabastada haigestunud või vigastunud inimene taastumis- või ravi ajaks. Samuti võimaldab see vanemal jääda koju haige lapsega.

Kes saavad jääda lapsega haiguslehele?

Eesti seaduste kohaselt on lapsevanematel õigus jääda lapsega haiguslehele või võtta lapse puhkust, kui laps on haigestunud. Kuid kaebused selle kohta, kes võib konkreetsetel juhtudel jääda lapsega haiguslehele, ei ole haruldased. Seega, et teada saada, kes saab lapsega koju jääda haiguslehele, vaatame lähemalt seadusi.

Millised seadused reguleerivad haiguslehte?

Esimene seadus, mis käsitleb haiguslehte, on töölepinguseadus. See seadus kehtestab reeglid selle kohta, kuidas tööandja ja töötaja peaksid haiguslehtedega tegelema. Selgub, et töötaja võib taotleda haiguslehte pärast kaheksat päeva haigusest tööandjale teatamist.

Teine seadus, mis käsitleb haiguslehte, on ravikindlustuse seadus. See seadus kehtestab tööandja kohustused ja vastutuse ravikindlustuse eest. Lisaks sätestatakse selles seaduses ka hüvitise reeglid haiguslehele jäänud inimestele.

Kuidas taotleda haiguslehte?

Kui lapsevanem vajab hoolitsust haige lapse eest, siis saab korraliku arsti juures taotleda haiguslehe iseendale või ka oma lapsele. Haiguslehte on võimalik taotleda kas digitaalselt, e-mailiga või paberkandjal. Kui haigusleht on väljastatud, peab lapsevanem selle esitama tööandjale.

Kuidas toimub haiguslehest hüvitamine?

Hüvitamine haiguslehele jäänud inimestele toimub vastavalt ravikindlustuse seadusele. Kui inimene jääb haiguslehele, siis maksab tööandja talle esimese 12 päeva eest hüvitist, mis on 70% kalendripäevapikkuse tulu alammäärast. Alates päevast maksab hüvitist Haigekassa.

Kokkuvõtteks

Seega, kui teie laps on haigestunud ja vajab teie hoolt, võite jääda lapsega koju haiguslehele. Seadus võimaldab vanemal taotleda haiguslehte korralikult asjaajava arsti juures. Kui haigusleht on saadud, tuleb see esitada tööandjale. Kui inimene jääb haiguslehele, siis on tähtis teada, et esimese 12 päeva jooksul maksab tööandja hüvitist, alates päevast maksab hüvitist Haigekassa. Nii võite olla kindlad, et teie laps saab vajaliku hoolduse ja teie saate kodusest tööst ajutiselt vabaks!