Nullkulu

Nullkulu

kui vara näitab rasedustest?

Kui vara näitab rasedustest

Rasedusest teadasaamine võib olla üks kõige erilisemaid hetki ühe naise elus. Samas võib see olla ka stressirohke aeg, eriti kui siis, kui rasedus pole planeeritud. Varajane rasedustesti teostamine võib olla üks viis, kuidas saada aegsasti teada oma rasedusest. Selles artiklis räägime sellest, kuidas vara näitab rasedustest, kuidas teste teostada ja millised on raseduse varajased sümptomid.

Rasedusest teadasaamise meetodid

Enne kui räägime varajase rasedustesti teostamisest, rääkigem natuke rasedusest teadasaamise eri meetoditest. Kõige tavalisem viis on kasutada rasedusteste, mis näitavad, kas naisel on kooriongonadotropiini (hCG) nimelist rasedushormooni.

Raseduitseid on kahte eri tüüpi: uriinitestid ja vereproovid. Rasedusteste on mugavam teha kodustes tingimustes, kuid vereproovide tundlikkus on kõrgem.

Teine meetod, see on viljatusravi puhul kõige enam kasutatav meetod, on ultraheliuuring. Ultraheli põhineb kõhus oleva lapse kajapiltide uurimisel, et näha tema kujunemist ja arvutada tema vanust. Kuid ultraheli sobib ainult raseduse hilisemates etappides, tavaliselt on seda soovitatav teha pärast nädalat.

Hormooni hCG taseme tõusu mõju rasedustestile

Rasedustesti peamine eesmärk on tuvastada hCG hormooni tase, nagu on öeldud. See hormoon hakkab tootma pärast sperma kohtumist munarakuga ehk raseduse alguses, ja selle tase kasvab järk-järgult. Umbes 6.-päeval pärast imetamise hetke hCG tase ulatub 5-50 mIU/ml, mis kinnitab rasedust.

Tavaliselt võtab hCG tase esimestel rasedusnädalatel igapäevase varieerumise, kuid 8.-nädalaks peaks see muutuma stabiilseks. Seda arvestades võib esimene test varem olla negatiivne, kuna hCG tase pole veel piisavalt kõrge. Kuid testi tundlikkuse tõttu võib täiesti negatiivne tulemus olla ka kõrge raseduse ajal raseduse ajal.

Millal rasedustesti teha?

Ehkki raseduse varajaseid sümptomeid võib tunda juba enne positiivse rasedustesti tegemist, on spetsiaalsete testidega raseduse tuvastamine tundlikum ja usaldusväärsem. Raseduse tuvastamise täpsuse ja vara võib mõjutada mitu tegurit, sealhulgas naisorganismi individuaalsed omadused ja raseduse päevade arv.

Kuigi mõned naised võivad positiivse testi saada juba paar päeva pärast plaanitud menstruatsiooni, võivad teised negatiivse testi saada tunduvalt kauem, kui menstruatsioon on hilinenud. See sõltub koorioni gnadotroopilise hormooni tõusust, mille tase kasvab rasedushetkedel järk-järgult.

Enamikul juhtudel soovitatakse rasedustesti teha siis, kui naise menstruatsioon on juba hilinenud või umbes 14 päeva pärast kaitsmata vahekorda. See aitab tagada kõige usaldusväärsema testi tulemuse.

Millised on varajased raseduse sümptomid?

Rääkides rasedusest varajastes staadiumides, peame mõistma, et need sümptomid võivad varieeruda paljude erinevate tegurite järgi, sealhulgas ema individuaalsed omadused ja raseduse päevade arv. Tavaliselt ilmuvad varajased sümptomid umbes kaks nädalat pärast seda, kui munarakk viljastati. Mõned levinumad sümptomid on järgmised:

– Immuunsüsteemi nõrgenemine;
– Iiveldus ja oksendamine;
– Toidu ja lõhnade talumatuse suurenemine;
– Rindade ja nibude tundlikkus;
– Sügelemine ja naha muutused;
– Väsimus.

Mõned naised märkavad ka raseduse varajases staadiumis verejooksu. Kuigi see võib olla hirmutav, võib see olla seotud implantatsiooni verejooksu (kui viljastatud munarakk kinnitub emakaseinale). Üldiselt soovitatakse raseduse varajaste sümptomite suhtes olla tähelepanelik, kuid mitte liiga muretseda. Kõige olulisem on rasedusest teada saada õigeaegselt.

Kuidas vara rasedustesti teostada?

Selleks, et teostada varajast rasedustesti, on mitu võimalust. Kõige lihtsam neist on kasutada uriiniproove, mida saab osta igast apteegist. Tavaliselt on testiriba õrnalt uriinis, misjärel ilmub testi tulemus.

Kuid nagu me juba mainisime, võib uriinitest olla vähem tundlik võrreldes vereproovidega. Samuti on testi tegemisel väga oluline järgida täpselt juhendit, et vältida vale tulemuse saamist.

Kui testi tulemus näitab positiivset, peaks naine oma tervishoiuteenuse osutajaga ühendust võtma, et teha täiendavaid uuringuid ja välistada võimalikud kõrvalekalded. Samuti on soovitatav alustada raseduse ettevalmistamist ja teha olulisi toitumis- ja elustiili muudatusi, et tagada terve ja õnnelik rasedus.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks tuleks öelda, et raseduse varajane tuvastamine on oluline mitmel põhjusel. See võib anda naisele aimu tema rasedusest, aidata välja jätta erinevaid võimalikke terviseprobleeme ja tagada raseduse tervisliku kulgemise.

Selleks, et teostada varajast rasedustesti, tuleks valida meetod, mis sobib kõige paremini teie individuaalse olukorraga ja järgida täpselt testi juhiseid, et saada kõige usaldusväärsemaid tulemusi. Raseduse varajasest sümptomist rääkides tuleks meeles pidada, et need võivad varieeruda vastavalt teie individuaalsetele omadustele ja rasedusele.

Kui teil on kahtlusi oma kehas või olete märganud mingeid muutusi, on oluline võtta ühendust oma tervishoiuteenuse osutajaga ja otsida tema nõuandeid. Raseduse algus on uus ja imeline etapp teie elus, nii et nautige seda ja tehke kõik endast olenev, et tagada terve ja õnnelik rasedus.