Nullkulu

Nullkulu

kui vana sa oled?

Kui vana sa oled – miks vanus on oluline ja kuidas vananemist edasi lükata

Vanus on midagi, mida me kõik jagame. See on meie elu loomulik osa, kuid vähesed teavad, mis meie organismis tegelikult toimub. Selles artiklis räägin ma vananemisest, mis juhtub meie kehaga, kuidas saame vananemisprotsessi edasi lükata ning mida saame teha, et oma keha tervena hoida.

Peamised vananemisprotsessis toimuvad muudatused

Igapäevaselt vananeme meie kõik. Alates meie 20ndatest eluaastatest hakkab meie kehas tekkima kollageenipuudus. See muudab meie naha vähem kortsuvamaks ja elastseks, andes meile vanemuna näo. Lisaks sellele kaotame me vananedes lihastoonuse, kuna meie lihaste tugevus väheneb.

Meie energiatasete langus on veel üks näide vananemisprotsessist. Kui oled noorem, on lihtsam hommikul voodist välja tulla ja kogu päeva jooksul aktiivne olla. Vananedes muutuvad asjad siiski teistsuguseks – nii füüsilist kui ka vaimset energiat on vähem ning vajame nende tasemete säilitamiseks rohkem vaeva.

Vananedes võime kaotada ka liigese painduvuse ja paindlikkuse. See hakkab mõjutama liikumisvõimalusi, mis võib omakorda põhjustada hädasid igapäevase eluga.

Vanusega kaasnevad haigused

Teiste näidete hulka, mida me seostame suure malakaga: südamehaigused, diabeet, insuldi risk, (ja muidugi ka) vähktõbi. See juhtub seepärast, et vananedes muutuvad meie rakkudesse kogunevaks muutuvad jääkained ja oksüdatiivne stress, mis hakkab mõjutama meie rakkude tervist, põhjustades kahjustusi. Meie kehal on eneseregulatsiooni mehhanismid, mis tagavad, et meie tervislik seisund on optimaalne, kuid vananedes on need mehhanismid väikseks jääma.

Selle põhjuseks on meie elustiili ja üldise tervise mõju. Kui meil on halvad harjumused, nagu suitsetamine ja alkohol, siis see võib meie kehale tervisele loomaliku kahjustada. Kehalisele lõhkumisele mõjub teatepulga üleminek ühest eluetapist teise. Ehk kui me vananeme organismis algab teatud protsess, mida ei saagi peatada.

Kuidas saame vananemist edasi lükata?

Kui oled mures, et vananedes tervis halveneb, ärge muretsege – on palju asju, mida saate teha oma keha heaolu parandamiseks ja vananemisprotsessi edasi lükata.

Esimese sammuna saate oma dieeti kontrollida. Minu valida on süüa kodust toitu toidulaual, keskendudes tervislikule, tasakaalustatud toitumisele, mis on rikas vitamiinide ja mineraalide poolest. Suurema toitainete osa valikul, kui süüa vähem valgeid toite ja eelistada pigem tumedaid puu- ja köögivilju. Need sisaldavad antioksüdantseid, võitlevaid ja põletikuvastaseid toimeaineid, mis aitavad kehal kaitsta oksüdatsiooni kahjulike mõjude eest.

Regulaarse treeningu võimalused on ka kasulikud, kuna nad hoiavad meie lihased tugevana ja parandavad vereringet, samuti toimivad nad ka meie vaimu hoidjana. Regulaarne füüsiline koormus on kasulik väga paljudele eripäradele, kuna see suurendab energiatasemeid ja aitab hoida kaalu kontrolli all.

Ennetav tervishoiu võimalused

Ennetav tervishoid on veel üks oluline tükk tervislikus eluviisis. Edasilöömiseks peaksite alati ennetavat tervishoiu rakendama ning tihedalt oma tervist jälgima. Jälgige oma kehakaalu, vere kolesteroolitaset ja vererõhku ning vajadusel teavitage neid oma arstit. Muuda halvasid harjumusi nagu suitsetamine või alkoholi tarvitamine ning vähendage stressi oma elus.

Lisateabe saamiseks tervisliku vananemise kohta rääkige oma arstiga, kes suudab aidata teid juhendada kuidas elustiili korraldada. Ja põhiküsimus on, kuidas me elame ja kuidas kasutame oma keha. Kui jälgida tasakaalustatud eluviisi on võimalik päris kaua edukalt ja tervelt eksisteerida. Seega, järgige soovitusi, vaadake, kuidas teie keha reageerib ning muutke oma harjumusi nii, et te maksime oma elukvaliteeti pika eluea jooksul.