Miks karud talvel magavad
Karud on suured, tugevad ja müstilised loomad, kes elavad kõikjal maailmas. Kuid talve saabudes lasevad nad end loorberitesse ja magavad tavaliselt mitu kuud. Enamik inimesi ei tea, miks seda tehakse, ja kui neil on raske selle kohta rohkem teada saada, siis on selleks palju põhjuseid. Siin uurime, miks karud talvel magavad.
Pimedus on peamine põhjus, miks karud talveunne suikuvad. Kõike valgust maha võttes ning temperatuuri tunduvalt alandades, hakkab karu keha tasapisi karproteiine lõhkuma, millest ta valgust saab. Toidu saamine jääb tal talveperioodil minimaalseks, mistõttu võtab see protsess tunde aega ja on suur koormus tema kehale. Seega, et tagasi pöörduda, peavad nad hibernatsiooni kasutama.
Karud vajavad talveunne jäämiseks erilist pesitsemiskohta, mis kindlustab nende ellujäämise talvepäevadel. Need loomad peavad magama kusagil, kus temperatuur ei ole liiga kõrge, et neil hakkaks keha lõhkuma, ega liiga madal, et nad ei külmunud rivvi. Karud otsivad sageli sobivaid meeleolukaid ajutisi pesasid sügavamate õõnsuste ja isegi inimeste ehitatud barakkide alt.
Karu elustiil muutub talveperioodi saabudes tunduvalt. Nagu varem mainitud, vajab ta vähem valgust ja toitu, kuid see ei tähenda, et tal ei oleks muud vajadused. Karu keha peab veel funktsioneerima, kui ta magab – verevarustus, hingamine ja südametöö peavad tagasi minimaalselt toimima. Kui loom ärkab pikast talveunest, peab tema keha energiaga kiiresti varustuma, et ta suudaks oma tavapäraseid tegemisi jätkata. Teistele loomadele võib talv olla raskem aeg ellujäämiseks ja paljud karud hakkavad oma toidulaua kasvatamiseks sügavamateks pesitsusaegades ka alatoitlustama.
Karud ei maga siiski kogu talve. Keskmiselt võib magamisprotsess kesta 7-8 kuud, samas kui nad peavad toidu saamiseks ja keha töös hoidmiseks ärkama iga paari päeva tagant. Seega, kui toit muutub kättesaadavaks, ärkavad karud üles, et lõhkuda ettevõtlusvõimalusi, mida on saadaval, ja siis asuvad uuesti magama. Kui tegemist on talveunega magavate karudega, on neil raske ärkamiseks motivatsiooni leida, kui toit on endiselt napp ning tingimused on rasked ja ohtlikud.
Karud on suurepärased loomad, kes taluvad talveperioodi väga hästi, suutes ellu jääda ka kõige raskemates olukordades. Nende keha on kujundatud selliselt, et nad saaksid raskete aegade möödudes taas tegutsema hakata. Kuigi talveune teemat arvestades teame nüüd seda, miks karud talvel magavad, on see ainult üks aspekt karude elus. Kui soovite rohkem teada saada nende loomade kohta, siis tutvuge nende käitumise ja soolise eripäraga!
Kokkuvõte:
Karud talvituvad peamiselt seetõttu, et neil on raske toitu saada ning nende keha vajab hingetõmmet talveperioodi saabudes. Karud vajavad ainulaadset pesitsemiskohta, mis tagab nende ellujäämise talvepäevadel. Karude elustiil muutub talvele üleminekul tunduvalt, kuna neil pole samasugust toidukäitlemist, mis neil tavaliselt on. Karud magavad talve jooksul keskmiselt 7-8 kuud, kuid nad ärkavad toitu saama ja oma keha töös hoidma igal paaril päeval. Karud saavad talveperioodiga väga hästi hakkama, kuna nende keha on kujundatud nii, et nad suudaksid raskete aegade möödudes taas töötama hakata. Karud on suurepärased loomad, keda vastutasuks austame ja tunnustame!