Kuidas küsida palka juurde?
Palga läbirääkimine võib olla üks keerulisemaid ja ebamugavamaid vestlusi töökohal. Kuigi palgakõnelused võivad põhjustada stressi ja ebamugavust, on see väga oluline, eriti kui tunnete, et teie praegune palk ei peegelda teie panust või väärtust ettevõttele. Seetõttu on oluline valmistuda ja mõista, kuidas küsida palka juurde. Siin on mõned sammud, mida peaksite kaaluma, et tõhusalt läbirääkimisi alustada.
Tähtis on valmistuda enne palgaläbirääkimisi.
Enne palgaläbirääkimisi on oluline läbi mõelda oma nõudmised ja eesmärgid. Alustuseks uurige oma ametialast turgu, et saaksite aru, milline on teie ametikoha palk ja kus te oma kogemuste, hariduse ja oskustega selles skaalal paigutute. Tehke kindlaks, mida ootate oma nõudmistest ja veenduge, et teil on oma seisukohti toetavad tõendid, näited või andmed.
Samuti on oluline mõista oma tööandja positsiooni. Kas teie ettevõte on kasumlik? Kuidas kulude suurenemine mõjutaks aastaelarvet? Kas teie osakonna eesmärgiks on palkade kasvatamine või investeerimine muudesse projektidesse? Kõige parem on uurida ka teie ettevõtte poliitikat palga läbirääkimiste suhtes, sest mõnedel ettevõtetel on protseduurid ja sammud, mida tuleb järgida.
Järgmisena kaaluge, millal palgaläbirääkimisi alustada.
Enne palgaläbirääkimiste alustamist kaaluge, millal on parim aeg alustada. Sa ei taha oma tööandjale palka küsida, kui ettevõttal on raske aeg või kui nad on keset palga läbirääkimisi teiste töötajatega. Uurige ka, mis on teie ettevõttes protseduur läbirääkimiste pidamisel ja millisel ajal saate palga läbirääkimiste teemal rääkida ilma oma tööandja ega kaastöötajaid tülitamata.
Läbirääkimised algavad tavaliselt töötaja poolse nõude esitamisega oma tööandjale. Siin on mõned soovitused, kuidas kirjutada tõhus palganõue, et panna oma ettevõte märkama teie panuse suurust ja mõistma, et olete väärtuse loonud.
Kirjuta mõjuv ja läbimõeldud palganõue.
Töötaja palganõue peaks olema läbimõeldud ja argumenteeritud. See tähendab, et peaksite oma nõudmisele lisama konkreetsed põhjused ja tõendid, miks teie panus väärib palga korrigeerimist.
Palganõude kirjutamisel on oluline tutvustada oma saavutusi ja tulemusi, näiteks oma panust kasumi kasvule või säästudele. Veenduge, et mõistate oma töökoha rolli ja rolli ettevõtte kogu eesmärkides ning loetlege oma erialase arengu saavutused. Täpselt mõõdetud tulemustega saab edukalt põhjendada, et olete teinud oma panuse ja liigutanud ettevõtet edasi.
Kirjutamisel on oluline jätta ruumi läbirääkimisteks.
Veenva palganõudega kaasneb hinnapakkumine või igakuine tasu, kuid hinnakujundamise kalkulatsiooni saab mõnikord keeruliseks teha. Seetõttu on oluline jätta ruumi läbirääkimisteks, kaaludes erinevaid võimalusi ja lahendusi. Näiteks võite kaaluda protsendimäära, läbimõeldud sobitamise, kompenseerivate hüvitiste, erinevate lisatasude või soodustuste esitamist.
Palgaläbirääkimised ei pea olema stressirohked. See on võimalus tõestada oma äriõigusi, rääkida oma rollist ettevõttes ja näidata oma väärtust. Lähtudes selgetest faktidest ja veenvatest argumenditest, on teil oma ettevõttes palgaläbirääkimisteks parem seis.