Mida teha süüa odavalt – Praktilised näpunäited
Toit on elu lahutamatu osa. Samas on eriti tänapäeval söömiseks raha kulutamine muutunud eriti raskeks. Toiduaine hinnad tõusevad alati ning eelarve on tihti piiratud. Kas toiduga säästmisest tuleb loobuda tervise arvelt? Ei ole vajadust teha ennast tühjaks, sest olemas on mõned praktilised näpunäited, kuidas süüa teha odavalt, kuid tervislikult.
Kasvata ise mõned köögiviljad
Kasvuhoone, rõdu, terrass, aiamaa – risu pole vahet. Sa võid kasvada endale ise mõned köögiviljad, olenevalt ruumist, mis sul kodus on. Suuremajuliste saakide hulka kuuluvad näiteks kartul, tomatid, lehtsalat ja kapsad. Kui teil on piisavalt ruumi, võite proovida kasvatada ka maisi, rohelisi oad ja muudki. Peale selle lisavad aiasaadused toidule maitsvuse ja tervislikkuse väärtust. Kui teil pole võimalust midagi kasvatada, kaaluge köögiviljade ostmist turult, sest sageli on need seal palju odavamad kui poodides.
Kasutage hooajalisi tooteid
Hooajalised toiduained on tavaliselt odavamad kui teised ja neid müüakse sageli ka suuremates kogustes. Näiteks talvel on porgand ja kapsas kergesti kättesaadavad ning palju odavamad kui tomatid või brokoli. Hooajatoodete tähistamine võib olla kasulik eriti siis, kui plaanite nädala või kuu ette toidukaupade eelarvet. Toidupoodides on hooajalisi tooteid lihtsam leida, kuna neil on reklaamiplakatid või nad on paigutatud spetsiaalsetesse tootekategooriatesse.
Valige odavamaid toiduaineid
Teie planeeritud toidule saate valida madalama hinnaga koostisosi, mis ei sobi ilmselt paremini valmistamisviisile. Näiteks valige riisi asemel käsnkook või küpsetatud kartulid, kuna need on odavamad alternatiivid ja neid on üsna lihtne valmistada. Poodides võib leida ka oopiumipõhine teravilja, mida võib valmistada terve kuu söögikordadeks. See võimaldab teil säästa piisavalt palju raha ja teil on toiduaineid, mida saate kasutada ka hommikusöögiks.
Kasutage külmutatud, purki pandud ja kuivatatud toite
Paljud toiduained, nagu oad ja külmutatud köögiviljad, sobivad ideaalselt pikemaks säilitamiseks ja säästmatuks kasutamiseks nii aja kui ka raha osas. Näiteks on külmutatud marjad väga mugavad, koo saate kasutada neid valmistamiseks aastaringselt. Spagetipasta peaks olema kodus esmaabikomplektis, kui olete kiiresti valmiva ja lihtsalt valmistatava toidu fänn. Kuivatatud oad ja lõhe sobivad ka pikemaks hoiustamiseks ning võivad olla odavamad kui nende värsked ekvivalendid.
Vältige toidu raiskamist
Viimane nõuanne, kuid mitte vähem tähtis, on vältida toidu raiskamist. Viska ära ainult riknenud toiduained, kuid üritage kasutada tooteid, mis hakkavad tunduma vanemad. Näiteks saate kasutada suhkrut ja mune kringli valmistamiseks või leiba kasutamata otsas iserulluvate kokteilimorsile moodustamiseks. Peaksite väga harva minema välja ise sööma, kuna see on rahakotile liiga koormav.
Kokkuvõte
Selle artikli käigus oleme arutanud mõningaid viise, kuidas süüa teha odavalt, kuid samal ajal ka tervislikult. Näpunäited hõlmavad endas mõningaid põhitõdesid. Esiteks, proovige nad kasvatada endale ise mõned köögiviljad. Teiseks, ostke hooajalisi toiduaineid, mida müüakse suuremates kogustes. Kolmandaks, proovige valida odavamaid toiduaineid, mis sobivad teie valmistamisviisiga. Neljandaks, kasutage külmutatud, purki pandud ja kuivatatud toite. Viimaks, vältige toidu raiskamist. Need lihtsad näpunäited aitavad teil säilitada tervislikku toitumist madalamate kuludega, nii et võite süüa mis tahes raha eest.