Mida süüa, kui kõht on kinni?
Kui oled kunagi kogenud sellesarnast probleemi, siis tead, kui ebamugav see võib olla. Kõhukinnisus võib põhjustada puhitusi, krampe ja valu, mis mõjutavad oluliselt sinu igapäevast elu. Hea uudis on see, et kõhukinnisusega võib võidelda mugavalt oma kodust, süües õigeid toite. Selles artiklis uurime, milliseid toite süüa, kui kõht on kinni.
Mida mõistetakse kõhukinnisuse all?
Kõhukinnisus on seisund, mis tekib siis, kui inimesel on raskusi väljaheite väljutamisel. Sageli on selle seisundi põhjuseks liiga vähe kiudaineid sisaldav toit, ebapiisav vedeliku tarbimine, ebatervislikud harjumused või liikumisvaegus. Kõhukinnisuse põhjuseks võib olla ka teatud ravimite võtmine, seedetrakti probleemid või mõni muu meditsiiniline seisund.
Mida süüa kõhukinnisuse leevendamiseks?
Õige toitumine on kõhukinnisuse leevendamisel üks olulisemaid tegureid. Siin on mõned toidud, mida võiksid kaaluda, kui kõht on kinni:
Kiu- ja vee-rikas toit. Kiudainerikas toit aitab hõlbustada seedimist, seega on selline toit vajalik, et muuta fekaalikogumid pehmemaks ja soolestiku liikumine tõhusamaks. Head kiudainerikkad toidud on näiteks marjad, pähklid, seemned, oad, herned, täisteratooted, köögiviljad nagu spinat, porgand ja kapsas ning puuviljad nagu banaanid ja õunad. Veetarbimine on ka oluline. See aitab pehmendada väljaheiteid, muutes nende väljumise kergemaks ja kiiremaks.
Fermenteeritud toit. Fermenteeritud toit alandab pH taset, hoides nii soolestiku mikrobioomi tervena. Fermenteeritud toidud nagu kefiri, jogurt ja hapukapsas ei ole ainult korralikud probiootikumid, vaid on ka rikkalikud prebiootikumid, mis aitavad lisaks tõsta soolestikus head bakterite taset.
Probiotikumirikkad toidud. Probiotikumid sisaldavad mikroorganisme, mis aitavad hoida olulisi baktereid seedetraktis tervena. Jogurt, keefir, hapukapsas ja kombucha on kõik probiootikumide sisalduse poolest head valikud.
Koktegilisanditeks väikesed seemned. Soolestiku tervis on seotud rohke seedimisega. Leidsime, et seemned on ideaalsed toidulisandid kiudainete ja muude mitte-õigesti seeditavate osade jaoks. Loodusliku puhastusprotsessi toetamiseks, jaga seemneid oma igapäevase toiduga. Näiteks lisage peotäis chia- või linaseemneid omleti sisse.
Ploomid. Iga päev võiksid süüa umbes 3 ploomi päevas, sest see aitab seedimist ning hoiab ära kõhukinnisust.
Kokkuvõte
Kokkuvõttes on kõhukinnisuse leevendamisel oluline roll toitumisel. Siinkohal saavad aidata kiudainerikkad toidud, fermentitud toidud, probiootikumidega täidetud toidud, väikesed seemned, mis aitavad kaasa seedetrakti protsessidele, kui ka näiteks ploomid, et ära hoida kõhukinnisust. Lisaks on soovituslik juua piisavalt vett, liikuda piisavalt ja jälgida üldist tervislikku eluviisi. Nüüd, kui tead, milliseid toite süüa, kui kõht on kinni, võid tunda end tervislikumana ja mugavamana kui kunagi varem.