Nullkulu

Nullkulu

kuidas kompostimist kiirendada?

Kuidas Kompostimist Kiirendada

Kompostimine on tore viis oma aia- ja majapidamisjäätmetest lahti saamiseks. Kui see protsess võtab teie arvates aga kaua aega või kui tundub, et kompost ei sulandu kiiresti valmis tooteks, siis on siin mõned nõuanded, kuidas kompostimist kiirendada.

1) Õige segu

Kompostimiseks sobiv segu koosneb orgaanilistest ja puhtalt biolagunevatest ainetest. Roheline ja pruun materjal moodustavad parima segu. Roheline materjal hõlmab seda, mis sisaldab rohkem niiskust ja lämmastikku nagu muru ja toidujäätmed. Pruun materjal sisaldab seevastu kestusega biomaterjale, nagu puulehed, oksad ja muud mitte-rohelised ained. Õige segu kasutamine on oluline, et kiirendada kompostimisprotsessi.

2) Hoolitsege jäätmekoguse eest

Komposti kvaliteet määratakse sageli selle järgi, kui palju orgaanilist materjali kasutatakse. Rohkem materjali võrreldes väheste materjalidega kiirendab kompostimisprotsessi. Samal ajal peaks jäätmete kogus olema piiratud, sest liiga palju jäätmeid võib raskendada kompostimisprotsessi, mis omakorda võib põhjustada kuumuse ja hapniku ebapiisavust.

3) Komposti regulaarne segamine

Regulaarne segamine aitab tagada kõigi materjalide õiget segu ja soodustab nende kokkupuudet õhuga, mis on vajalik nende anaeroobseks lagunemiseks. Komposti korrapärase segamise kaudu võite tagada, et kõik materjalid lagunevad ühtlaselt. Võimalusel võiksite investeerida ka heasse kompostimisboksi disaini, mis tõstab kompostimise tulemuslikkust.

4) Tagage ka õige temperatuur

Kuumuse kontrollimine kompostimisprotsessi ajal tagab kiiremat lagunemist. Kui kompostist õhkub soojus, tähendab see seda, et mikroorganismid töötavad optimaalselt ning praktiliselt lõhustavad mõned ained. Soovitatav temperatuur on umbes 55 kraadi Celsiuse järgi. Ära lase seista liiga pikka aega, see aitab materjalide lõhenemist kiirendada. Looduslik koostisaine kuumuse kontrollimise juures on ka süsinik, mida leidub näiteks puidust. Seega, mõne puu lisamine oma komposti segusse võib aidata soovitud temperatuuri kontrolli all hoida.

5) Õhutage aeg-ajalt

Komposti õhutamine tagab, et materjalidel on piisavalt hapnikku, et nad saaksid laguneda kiiremini. Ideaalne õhutamise sagedus on iga kahe päeva tagant. Kuid unustage, et komposti õhutamine takerdab füüsilise jõuga. Sellest tegevusest võite ka nautida tomatite või maitsetaimede istutamist kompostiks muutunud materjalist.

6) Vältige räsitud materjale

Kui mingi materjal jääb komposti segusse liiga kauaks ja ei lagune, siis peaksite selle materjali välja võtma ja kasutama mõnes muus protsessis nagu näiteks maakujunduses. Materjal, mis jääb seisva komposti nimekirja, muudab rakendamise hiljem raskemaks ning vähendab mulla kasulikkust tarbijale.

Kokkuvõtlikult, kompostimine on populaarne ja keskkonnasõbralik viis aidata oma aeda ja majapidamist puhtana hoida. Kuid sellega nõutakse ka kannatlikkust – kompostimisprotsess võib võtta kaua aega. Ülaltoodud nõuannete abil saate aga kiirendada protsessi ja läheneda varajasele valmis toodetele. Olge kindel, et korralik kogus ja -segamine, õige temperatuur, õhutamine ja räsitud materjali vältimine aitavad teil saavutada teie nõutud tulemused.