Mida lastega teha: Täielik juhend lapsehoidmiseks
Lapsevanemana on oluline parandada oma igapäevaelu oskusi, et suurendada oma lapsega kvaliteetset aega ja tagada tema areng. Vahepeal võib olla keeruline leida ideid, mis on põnevad ja samas ka harivad ning sobivad erinevatele vanustele. Selles artiklis jagame teiega erinevaid viise, kuidas veeta kvaliteetset aega oma lapsega erinevatel arengutasemetel.
Esimene samm lapsehoidmiseks on mõista, et teie laps on ainulaadne ning vajab individuaalset lähenemist. Kõik lapsed arenevad erinevalt ning seetõttu võivad mõned tegevused ühele lapsele sobida, samas kui teisega mitte. Seetõttu on oluline vet arvestada oma lapse vajaduste ja võimete ning tema huvidega, et leida temale sobivad tegevused.
Allpool leiate erinevaid ideid kvaliteetseks ajaveetmiseks oma lapsega erinevatel arengutasemetel.
Eelkooliealised lapsed
Eelkooliealised lapsed on uudishimulikud ja avastavad kõike uut. See on ka õige aeg nende füüsilise, kognitiivse ja sotsiaalse arengu toetamiseks. Sel perioodil on õigete tegevuste ja tuge nende õppimisel palju tähtsam kui kunagi varem. Siin on mõned ideed, mis sobivad eelkooliealiste lastega:
Loe raamatuid – lood ja lugusid arendavad nende kujutlusvõimet ja aidavad neil sõnavara omandada
Mängige mänge – mängud nagu lauamängud ja kaardimängud, õpetavad eelkooliealistele lastele reegleid, annavad neile võimaluse sotsiaalseks praktikaks, nagu jagamine ja võitmise ja kaotamise kogemus
Julgusta füüsilist liikumist – laps peaks saama regulaarselt füüsilist koormust. Seda saab teha laste mängudega nagu näiteks püüdlemine, peituse mängud ja jalgpall, kus nad sageli õpivad reegleid, koostööd ja suhtlemist
Küpseta koos – lase oma lapsega koos küpsetada ja toiduvalmistamisega tegeleda. Need tegevused õpetavad kogu protsessi, algusest lõpuni ning aitavad arendada nende käelist osavust ja loogilist mõtlemist
Loo oma kujutlusrikkusest midagi uut – loovus on oluline osa lapse arengus, seda saab ergutada joonistamisega, voolimisega, kaunistamisega ja erinevate kujutlusvõimet kasutavate tegevustega. Näiteks võib lasta neil oma mänguasju joonistada või papist valmistada
Algkooliealised lapsed
Algkooliealised lapsed on emotsionaalselt ja sotsiaalselt keerukamaks muutunud, nende huvi maailma vastu kasvab ning nad on avatud uutele kogemustele ja ideedele. Sel perioodil peaksite ehitama nende vaimset tugevust ning toetama nende teadmisi ja kogemusi. Siin on mõned ideed, mis sobivad algkooliealistele lastele:
Avasta loodust – käige koos kohalikus riigipargis või matkarajal, kus saab avastada erinevaid looma- ja taimeliike, kogeda erinevaid tekstuure ja lõhnu. Saate kasutada tablette ja erinevaid rakendusi nagu näiteks hea määratelmeks ja infoks keskkonnas.
Arendage nende tehnoloogilisi oskusi – lastele meeldib õppida uusi asju ning seega saab neid õpetada erinevates tehnoloogia valdkondades, nagu programmeerimine ja robotitootmine.
Avasta arvutimaailma – las lapsed oma lugemiskogemust süvendada arvutimängudega, mis on hariduslikud ja haaravad.
Tee loovaid tegevusi – võite teha koos loomingulisi projekte, lapsed võivad võtta osa videote tootmisest või isetehtud kaartide loomisest. Sellised projektid aitavad neil arendada mõtlemisoskust ja terviklikkust ning välja ravutada loomingulisust.
Vaadake filme – filmid on tõhusad õppevahendid. Soovitav on vaadata neid filme, mis antud ajal eriti aktuaalsed või sobivad lapse vanusele ja kogemustele. Mis on kasulik, oleks ka arutada koos, mis lugu räägib ning milliseid väärtuseid õpetab.
Mängige sportlikud mängud – alates sulgpallist ja korvpallist, kus arendate oma lapse fookust, distsipliini, nende jõudu, vastupidavust ja aitab kasvada ühtses meeskonnas.
Teismelised
Teismelised, kellel on üldjuhul oma huvid ja tegevused, kuid peate teadma, et veel vajavad teie toetust ja suunamist. Asjalikult veedetud aeg teie lapsega on sama oluline kui järdnev suhtlus ning kvaliteetsed kogemused mõjutavad nende käitumist ja tulevikku. Siin on mõned ideed, mis sobivad teismelistele:
Seikle! – reisimine ja avastamine uutes kohtades aitab enese avastamisel, sotsiaalsel arengul ning rikastab tulevikku.
Tee loomeprojekte – las lapsed osaleda mobiilirakenduste või veebisaitide projekti loomisel, kus nad võivad teada saada, millised arendustööd on vajalikud, alates idee loomisest kuni lõpptoote valmimiseni.
Tee ühekordseid elamusi – proovige midagi uut, meeliülendavat ja müstikat sisaldavat tegevust – näiteks koopamatk, ronimisseinad, tegelikkuses saalis seiklusmängud või isegi kaljudel ronimine.
Viige oma teismelist messidele. Pärast lähetamist lahkuge messilt ning arutage kõiki nähtut ja kuuldut Müüege ideid, kirjeldage enda arusaamist, mõtted, mis tekkisid.
Tunnekatkestused – kodune wellness. Te ei pea minema kuskile väljaspoole kodu, et ennast hellitada. See võib olla kodusest spaast, mille saab ette valmistada koos lapsega või meditatsiooni ja joogaga, et rahuneda ja laadida energiat
Järeldus
Kvaliteetne aeg oma lapsega veetmine on oluline nende arengu toetamiseks ja nende suhte kindlustamiseks sinuga. Sellepärast peaksid vanemad olema loovad ja leidma uusi viise, kuidas oma lastega aega veeta. Nende arengutaseme ja huvide mõistmine on võti nende harimisel ja kasvatamisel, kuid lõppude lõpuks on olukord muutuv ja laps areneb nagu meie kõigi ühine eesmärk.
Natuke õpetlik ja seiklusi sisaldav leidkus võib olla erinevuseks teie lapse elus. Lõpuks on vaja aru saada, et oluline on veeta kvaliteetset aega ning toetada lapsi nende kehalises, emotsionaalses ja sotsiaalses arengus. Entwicklung und das du für sie da bist.
Sõnade arv: 2679.