Nullkulu

Nullkulu

mis on seedenäärmete ülesanded?

Mis on seedenäärmete ülesanded?

Seedetrakti osaks olevad seedenäärmed on olulised organid, mis toodavad rohkesti seedeensüüme ja muid mahlasid, mis aitavad meil toitu seedida ja organismile vajalikke toitaineid omastada. Seedetrakt koosneb suurest ajukoores asuvast seedetorust, mis liigub allapoole kõhuga lõpuni. Seedetrakti erinevates osades asuvad seedenäärmed aitavad toidul seedida läbi segamise seedeensüümidega. See protsess lagundab toidu, mis omakorda aitab meie kehal saada vajalikke toitaineid ja elektrienergiat, et tagada tervislik elu.

Selles artiklis räägin põhjalikult seedenäärmete ülesannetest, nende funktsioonidest, sümptomitest ja haigustest. Artiklis sisalduvad mõned meditsiinilised terminid, kuid kirjeldan neid nii lihtsalt ja selgelt kui võimalik. Siin on artikli sisu.

Seedetrakti seedenäärmed – tutvustus

Seedetrakti seedenäärmed hõlmavad kõiki näärmeid, mis on seotud seedimisega. Sellised näärmed on peamised süljenäärmed, söögitoru näärmed, magu, kõhunääre ja maksa sapijuhad. Seedetrakti seedenäärmete kombineeritud roll on toidu seedimine ja toitainete saamine. Seejärel liigub toit ülejäänud seedetraktis, kus lõpetatakse toitainete imendumine.

Kuidas seedenäärmed seedimiseks töötavad?

Seedetoru sees olevad lihased tõmbuvad kokku ja lõõgastuvad, et edendada toidu liikumist kogu seedetraktis. Seejärel hakkavad seedenäärmed toitu lõhestama ja seedimiseks ette valmistama. Näiteks vabastavad kõhunääre ja magu ensüüme, mis aitavad valke, süsivesikuid ja rasvu lõhustada. Enne kui toit peensoole jõuab, lõhustatakse suurem osa sellest isegi vedelas olekus. Peensoole sees toimuvad ensüümide viimased toimemehhanismid ning toitained kantakse verre ja edastatakse keha erinevatesse osadesse.

Seedetrakti kõige olulisemad seedenäärmed ja nende funktsioonid

– Kõhunääre: kõhunääre toodab ensüüme, millel on oluline roll toitainete lõhustamisel. Näiteks insuliin ja glükagoon aitavad reguleerida veresuhkru taset.
– Maksa sapijuhad: sapijuha toodab maksa vedelikku, mis aitab rasvu seedida ja omastada. Maksa sapiteed on olulised ka toksiinide kehast eemaldamisel.
– Maks: maks toodab sapitekke, mille ülesanne on emulgeerida rasvu ja aidata seedimisel.
– Peamised süljenäärmed: Süljenäärmete peamine funktsioon on suuõõne niisutamine ja puhastamine. Süljes sisalduvad ensüümid aitavad toitu lõhkuda ja inaktiveerida mikroobid.
– Kaasnevad süljenäärmed: kaasnevad süljenäärmed on asetatud erinevatesse kohtadesse suus, näiteks keele alla ja põse kinnituspinnale. Need tekitavad ka sülge ja osalevad seega seedimisprotsessis.
– Meelekohad: meelekohad toodavad aevastamisel lima, mis vabaneb ninakõrvalkoobastest ja takistab külma või muude haiguste levimist.

Seedetrakti tüüpilised sümptomid ja haigused

Seedimisega seotud sümptomid ja haigused on levinud probleemid, mida paljud inimesed kogevad. Tüüpilised sümptomid võivad hõlmata kõhukinnisust, kõhulahtisust, kõrvetisi, iiveldust, oksendamist, püsivat valu, turset või sügelust.

Sageli on mõistlik määrata tegelik põhjus, selleks, et leida sobiv ravi. Kõige levinumad seedetrakti probleemid on gastriit, pankreatiit, koliit, koletsüstiit, haavandid, parasiitikahjustused ja düsbioos. Siin on mõned neist probleemidest veidi lähemalt räägitud.

– Gastriit – gastriit tekib siis, kui mao seinad on põletikulised. Olenevalt gastriidi tüübist võivad nad teatud toitude suhtes reageerida halvasti ja sümptomid on erinevad.
– Pankreatiit – pankreatiit tekib siis, kui kõhunääre on põletikuline. See võib olla äge või krooniline ja seda seostatakse sagedamini alkoholitarbimise ja sapikivide esinemisega.
– Koliit – koliit tekib siis, kui paks sool on põletikuline. Koliidi peamised sümptomid on valu kõhus, kõhulahtisus, oksendamine jne.
– Koletsüstiit – koletsüstiit tekib siis, kui sapipõis on põletikuline. See võib olla väljendunud sapikivide olemasolu tõttu, mis võivad blokeerida sapiteed ja põhjustada tõsiseid terviseprobleeme.
– Düsbioos – düsbioos tekib siis, kui mikroobide tasakaal organismis on häiritud. See võib põhjustada seedeprobleeme ja muid terviseprobleeme.

Järeldus

Inimese seedetrakti üks olulisemaid osi on seedenäärmed, mis vastutavad toidu seedimiseks vajalike ensüümide tekitamise eest. Seedetrakti erinevad osad aitavad toitu lõhustada ja vajalikke toitaineid imendada. On oluline, et seedetrakti probleeme diagnoositaks ja ravitaks varakult, et vältida tõsiseid terviseprobleeme. Olen kirjeldanud seedenäärmete funktsioone, seostatud sümptomeid ja haigusi ning loodan, et see artikkel on teile kasulik.