Mis motiveerib?
Motiveerimine on tegevus, mille põhieesmärk on innustada inimesi tegutsema teatud viisil või saavutama konkreetseid eesmärke. Motivatsioon võib olla sisemine või väliskeskkonna poolt vastu võetud, kuid mõlemad on olulised tegurid, mis mõjutavad inimeste käitumist. Sellest artiklist saate teada, mis on motiveerimine, millised on selle tüübid, kuidas motiveerida enda ja teisi ning palju muud.
Motiveerimise tüübid
Motiveerimine võib olla sisemine või väliskeskkonna poolt mõjutatud. Sisemise motiveerimise korral on inimesel endal soov midagi teha, ta tunneb, et tal on eesmärk, mida ta tahab saavutada. Välise motiveerimise korral mõjutab inimest väliskeskkond, näiteks tunnustus, preemiad või trahvid. Mõlemad tüübid on olulised ja neid kasutatakse sageli koos erinevates olukordades.
Peamised motivatsioonifaktorid
On mitmeid teooriaid, mis selgitavad, mis motiveerib inimesi. Siin on mõned peamised motivatsioonifaktorid:
Autonoomia – võime teha otsuseid ja ise kontrollida oma elu
Kompetentsus – tunne, et suudetakse väljakutseid vastu võtta ja lahendada
Seotus – tunnete end kellegi või millegi poolel, mis on oluline
Need motivatsioonifaktorid on omavahel seotud ja sageli omavahel ristuvad. Näiteks võib autonoomia tavaliselt aidata inimestel kompetentsust tunnetada, kuid liigne rõhutamine võib viia ka ebakindluse ja ärevuseni.
Kuidas motiveerida ennast?
Leidke endale eesmärk – see võib olla midagi väikest või suurt, kuid kindel eesmärk aitab teil keskenduda ja on motivatsiooniallikaks. Väljakutsed võivad olla ka suurepärane motivatsiooniallikas, sest kui saate toime tulla raskete olukordadega, siis kasvab enesekindlus ja rahulolu.
Jälgige edusamme – hinnake oma eesmärkide saavutamiseks tehtud samme ja edu. See aitab teil keskenduda positiivsele ja pidada ennast oluliseks.
Tehke puhkust – liigne stress võib viia motivatsiooni languseni, seega veenduge, et võtaksite regulaarselt aega lõõgastumiseks ja enesehoolduseks.
Kuidas teisi motiveerida?
Tunnista pingutusi – hinnake oma kolleegide ja kaastöötajate pingutusi ja anna neile sellest teada. Tunnustamine on oluline motivatsiooni allikas.
Kuju eesmärgid – oluline on teada, millised eesmärgid inimesi motiveerivad. Kui võimalik, kohandage nende töökohti ja eesmärke, et nad tunneksid end rohkem motiveerituna.
Andke tagasisidet – tagasiside annab inimestele teavet nende tugevuste ja valdkondade kohta, kus nad võivad areneda. Tagasiside peab olema konstruktiivne ja positiivne.
Kokkuvõte
Motiveerimine on oluline tegur inimeste käitumise juhtimisel. Selle artikli eelnevast osast saate teada, mida motiveerimine tähendab, millised on selle tüübid ja peamised motivatsioonifaktorid. Lisaks saate teada, kuidas ennast ja teisi motiveerida. Motiveerimine on mitmekülgne ja keeruline teema ning sõltub sageli olukorrast ja isiklikest eelistustest. Siiski on sageli kõige olulisemaks motiveerimisallikaks selge eesmärk ja positiivne suhtumine.