Nullkulu

Nullkulu

mis kell on?

Mis kell on: kõik, mida peaksid teadma kellaaegade kohta

Igaüks vajab igapäevases elus kella. See on oluline abivahend, mis aitab meil hoida oma ajakava või kohtumisi, esitades meile täpse aja ja kuupäeva. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kuidas kellaaeg täpselt töötab ja kuidas seda mõõdetakse? Selles artiklis räägime kõigest, mida peaksid teadma selle salapärase aja kohta ja kuidas kellad ajutsooni muutuste või suveaja kella keeramiste ajal muutuvad.

Kellaaegade ajalugu

Alguses kasutati päikeseloojangut ja päikesetõusu mõõtmiseks looduslikke ressursse, nagu varjud ja päikesevalgus. Kuid see meetod oli ebapraktiline, kuna päikesest põhjustatud variatsioonid olid erinevates maailma piirkondades erinevad. Sellepärast võttis Maailma Meridiaankonverents 1884. aastal vastu resolutsiooni Greenwichi keskmeridiaani kasutamise kohta globaalse ajasüsteemi alusena. Sellest ajast alates kasutame mõõdupuuks Greenwichi keskmeridiaani aega.

Kellaaegade tüübid

Põhiliselt on olemas kaks tüüpi kellaaegasid: asukohta määravad ajad ja tsiviilajad.

Asukohta määravad ajad kehtestatakse põhiliselt Põhja-Ameerika mandril ja nad koostavad kõik riigid Wyomingist ida pool, samal ajal kui kõik sellest läänes asetsevad riigid kasutavad Vaikse ookeani ajatsooni. Need asukohapõhised ajad kajastavad hinnangulist päikeseloojangut ja päikesetõusu piirkonnas.

Tsiviilajad kehtestatakse riigiti ja võivad erineda 30 minuti kaupa. Brasiilia, Küpros ja Iraan kasutavad näiteks 3.5 tundi erinevat kellaaega kui Universaalne Ajakoordineeritud Aeg (UTC).

Ajutsoonide muutused

Iga aasta kevadel ja sügisel keeravad mõned riigid oma kellad ühe tunni võrra edasi või tagasi, et seada oma ajad vastavusse suveaja või standardajaga.

Suveaeg algab tavaliselt märtsi või aprillikuus ja kestab septembri või oktoobri lõpuni. Kell keeratakse ühe tunni võrra edasi, et tagada rohkem päevavalgust, eriti tööpäeva lõpu ja õhtupooliku ajal. Paljudes riikides kehtib suveaeg veel ka tänasel päeval.

Mõningad riigid, nagu islamiriigid, millel on ainult üks ajatsoon, ei kasuta suveajat. Lisaks kasutavad Arizona, Hawaii ja Puerto Rico Ameerika Ühendriikides erinevaid ajavööndeid.

Kellad ja meridiaanid

Kui soovite kontrollida täpset kellaaega igas maailma piirkonnas, vajate meridiaanide abi. Meridiaaniks nimetatakse joont, mis ühendab geograafilised punktid, mille pikkuskraadid on samad. Need punktid ulatuvad põhjapoolusest lõunapoolusele.

Üks kõige tähtsamaid neist joontest on Greenwichi keskmeridiaan, mis on nullmeridiaan. Me kasutame seda punkti, et kehtestada koordineeritud universaalaeg.

Tänapäeval kasutatakse GPS-satelliitide abil globaalses asukoha määramise süsteemis ajatsooni määramiseks ja GPS-riistvara võimaldab teil saada täpset kellaaega sõltumata asukohast.

Kokkuvõte

Kui soovite ajakavas püsida, peate teadma, kuidas kellaaeg töötab. Peale selle, et täpselt näidata aega, aitab kellaaeg koordineerida ajakava, kohtumisi ja pidusid. Selle artikli kaudu saate põhjalikult aru sellest, kuidas kellaaeg töötab ja kuidas ajavööndite muutused toimuvad. Samuti arutlesime meridiaanide rolli kellaaegade määramisel ja GPS-i tähtsust tänapäeval. Loodetavasti aitas see artikkel teil mõista kellaaegade tähtsust meie igapäevaelus ja kuidas võite end pidevalt ajakohasena hoida.