Nullkulu

Nullkulu

mis kell pimedaks läheb?

Mis kell pimedaks läheb?

Kas olete kunagi mõelnud, mis kell pimedaks sügisõhtutel läheb? Elades Eestis, kus ööd hakkavad juba septembris pikemaks muutuma, on see teema kindlasti paljude inimeste jaoks oluline. Selles artiklis uurime, miks ööd sügisel pikenevad, mis mõjutab päeva pikkust ja kuidas see meie igapäevaelu mõjutab.

Miks ööd pikenevad?

Sügis on aeg, mil Maa kaldub Päikesest eemale. See tähendab, et päikesevalgus tabab Maa pindade vaatenurgast niiöelda kaldus nurga all, mis tulemuseks annab nõrgema ja hõredama valguse kui suvel. Päevad muutuvad lühemaks ja ööd pikemaks, kuna päike tõuseb hiljem ja loojub varem.

See protsess toimub kõige lähemal pööripäeva ehk 22. septembri kui kaugemal pööripäevast ehk 20. detsembrist. Need kaks päeva võivad päeva pikkuse vahemikus erineda sõltuvalt aastast ja geograafilisest asukohast, kuid keskmine päeva pikkus on Eestis sügisel umbes 9-10 tundi.

Kuidas pikenev öö mõjutab meie igapäevaelu?

Lisaks ilmastikumuutustele ning värvilistele lehtedele, mida sügis kaasa toob, võib pikenev öö mõjutada ka meie igapäevaelu. Üks kõige suuremaid muutusi on päevavalguse puudumine. Inimesed on päevavalguses aktiivsemad ja produktiivsemad. Kui päevad muutuvad lühemaks, siis võib inimeste energiataset mõjutada ning mõned inimesed võivad kogeda järgmisi probleeme:

– Väsimustunne ja motivatsiooni langus
– Unehäired
– Kortisooli taseme tõus ja raskendatud stressihaldus
– Hooajaline asteeniline sündroom, mis võib põhjustada kehakaalu tõusu ja muud moodi meeleolu langust.

Loomulikult võite sellest seisukohast arvata ka kuidagi positiivses võtmes, sest pikenev öö pikendab ka õhtutunde. Õhtuluni jääb rohkem aega erinevate hobide ja tegevuste jaoks, mida päevavalguses teha ei saa. Näiteks on paljud inimesed energilised, et tegeleda sportlike hobidega just hoopis õhtul kui pikad päevad on läbi. Lisaks on pikenev öö ka ideaalne aeg filmide vaatamiseks ja raamatute lugemiseks.

Kokkuvõtteks

Lühemad päevad ja pikemad ööd Eestis sügisel on loomulik nähtus, mis võib mõjutada nii negatiivselt kui positiivselt meie igapäevaelu. Õnneks on meil aega kohaneda ja leida igaks olukorraks sobivad tegevused, et seda perioodi suurema rahuloluga läbi elada. Lisaks on sügis Eestis ka väga ilus aeg, kui loodus muutub värvidest ning hakkab tasapisi valmistuma talveks. Seega pole mõtet lasta pikenenud öödest end liiga mõjutada, vaid hoopis proovida neid ära kasutada ja nautida seda aega parimal võimalikul viisil.