Nullkulu

Nullkulu

mis kell loojub päike?

Tere tulemast minu artiklisse, kus me arutleme teemal “Mis kell päike loojub”. See on tore teema, sest päikeseloojang võib olla üks vapustavamaid vaatepilte, mida me looduses näha saame. Selles artiklis räägin ma kõigest, mis päikeseloojangu ajal toimub, kuidas seda vaadelda ja nautida ning kuidas seda pildistada.

Mis on päikeseloojang?

Päikeseloojang on loodusnähtus, kus päike langemisel horisondi taha tekitab ilusa valgusefekti. Kui päike peegeldub taevas, teeb see taevas erinevaid ilusaid värve ja pilved muutuvad võluvaks. Päikeseloojang võib olla eriti ilus talvel, kui lumi peegeldab valgust ja annab talle erilise lisandväärtuse.

Millal päike loojub?

Päikese loojumisaeg varieerub sõltuvalt aastaajast ning asukohast. Tingimata on talvel pimedam ja päikeseloojang algab varasemini, mis tähendab, et talvel päike loojub varem kui suvel. Kesk-Eestis loojub päike aastas keskmiselt enne kella kaheksat suvekuudel ja enne kella kolme talvekuudel.

Kuidas päikeseloojangut parimalt nautida?

Kui soovite päikeseloojangut nautida, on palju viise kuidas seda teha. Siin on mõned näpunäited:

Valige õige koht – Parim koht päikeseloojangu vaatamiseks on koht, kus võimalikult vähe on takistusi, näiteks kõrgeid hooneid või puud.

Tee ettevalmistusi – Võimalik, et peate veetma mitu tundi päikeseloojangu ootamiseks, seega veenduge, et teil oleksid sobivad rõivad, toit ja jook ning muidugi ka kaamera.

Järgige ilma ennustust – Päikeseloojang on kõige parem siis, kui taevas on selge. Seepärast uurige enne välismaale minekut ilmateadet ja veenduge, et taevas on selge.

Olge õigel ajal kohal – Ideaalne aeg päikeseloojangu vaatamiseks on umbes kümme minutit enne päikeseloojangu algust, kui taevas võib olla erinevates värvides.

Kuidas päikeseloojangut pildistada?

Päikeseloojangu pildistamine võib olla keeruline, sest valgus ja varjud võivad olla väga dramaatilised ning nõuda erikäsitlemist. Siin on mõned näpunäited:

Kasutage õiget kaameraseadistust – Säriaeg ja valgustundlikkus on kõige olulisemad faktorid päikeseloojangu pildistamisel. Soovitatav on kasutada mõlemat seadistust käsitsi, et saaksite kontrollida valgust ja varje.

Kasutage kolmnurkset statiivi – Kuna päikeseloojangud võivad pikaks venida, võib statiivi kasutamine aidata hoida kaamerat stabiilsena ning teha pikki säriaegasid.

Kasutage järeltöötlust – Päikeseloojangu pildistamine võib olla pikka aega keeruline ning järeltöötlus võib aidata pilti viimistleda.

Leia õige nurga all asetus – Mitte kõik päikeseloojangu fotod ei pea olema vertikaalsed, mõnikord võib kaasata ka vee või kaugemas plaanis metsa ja puid.

Kokkuvõtteks

Päikeseloojang on kahtlemata vapustav vaatepilt, mida on imeline vaadata ning jäädvustada. Kui planeerite päikeseloojangu vaatamiseks ja pildistamiseks, siis kaaluge neid nõuandeid, et asjasse võimalikult hästi sisse elada. Ehk leiate kunagi midagi erilist isegi su enda tagaaiast ja jagate seda kõike teistega. Lisaks saab aeg värskes õhus nii endale kehaliselt hea kui vaimselt lausa paremini mõjuda. Päikeseloojangu vaatamine on korraga ka nii lõõgastav ja ka toetav ja inspireeriv igas mõttes. Sellest on hea alustada nii rõõmsalt oma uut päeva kui mõtiskleda viimaseks jäänud unistuste korrastamise üle.