Nullkulu

Nullkulu

mis aastal leiutati sülearvuti?

Mis aastal leiutati sülearvuti?

Sülearvuti on tänapäeva ühiskonna tehnoloogiline ime. Sellega saab liikvel olles tööd teha, mänge mängida ja asju osta. Aga mis aastal tehti esimene sülearvuti?

Täpne aastarv ei ole kindel, kuna erinevad ettevõtted on loonud erinevaid sülearvuteid erinevatel aegadel. Kuid enamik ajaloouurijaid nõustub, et esimene sülearvuti sai alguse 1970. aastate alguses.

1972. aastal lasid Xerox PARC (Xerox Corporationi uurimiskeskus) teadlased välja originaalse arvuti, mida kutsuti Dynabookiks. See oli väga sarnane tänapäevasele sülearvutile, kuid oli veel prototüüp ja sellel polnud funktsionaalsust nagu tänapäeval.

Mõnevõrra hiljem, 1981. aastal, esitlesid Adam Osbourne ja Bill Moggridge kaasaskantavat arvutit, mida kutsuti Osbourne 1-ks. See oli 11,3-kilogrammine masin, millel oli 64 KB mälu ja missioonitüüpi võimu. Veel hiljem sel aastal valmis IBM PC 5155, mis oli sarnane Osbourne 1-ga, kuid sellel oli palju rohkem võimsust.

Kõik need varased sülearvutid olid väga kallid ja enamik tavalisi inimesi ei suutnud neid endale lubada. Kuid arengud arvutitehnoloogias aitasid kaasa sellele, et sülearvutid muutusid aja jooksul taskukohasemaks ja kättesaadavamaks.

1989. aastal valmis Compaq Computer Corporationi poolt loodud sülearvuti, mis oli paindlik ja kerge ning võimaldas hõlpsat kasutamist. See masin oli sülearvutite arengus suur samm edasi ja võistles IBM-i populaarse ThinkPad-seeriaga.

Aastal 1991 tuli välja peenes stiilis sülearvutite esimene esindaja, PowerBook seeria. Apple’i välja töötatud masinal oli stiliseeritud disain ja rikkalikud funktsioonid. See muutus kiiresti Apple’i sülearvuti valikuks ja turuliidriks.

1990-ndate lõpus muutus sülearvuti tootmine palju dünaamilisemaks ja konkurents intensiivsemaks. Palju ettevõtteid tõi turule erinevaid masinaid, mille seas olid ka Compaq, IBM, Hewlett Packard, Dell ja Gateway. Igaüks pakkus oma lahendusi, et sülearvutitööstuses konkurentide vahel silma paista.

Tänapäeval on müügil palju erinevaid sülearvuteid, mis sobivad erinevateks otstarveteks. Need on kättesaadavad erinevates suurustes, süsteemide eshted ja spetsifikatsioonid. Sülearvutite ajalugu on olnud kiire ja dünaamiline ning see trend jätkub ka tulevikus.

Kokkuvõte

Sülearvuti leiutamise ajalugu läbi erakordsete seadete on väga huvitav ja vääriv tähelepanu. Alates Dynabooki prototüübist kuni tänapäevani on see tehnoloogia muutnud meie eluviisi. Alates prototüüpidest ja kaugemale jõudnud sülearvuti on kahtlemata muutunud eluliselt ja enamik meist ei suuda ette kujutada, et nii lihtne ja mugav toode poleks varem olemas. Tänapäeval saab sülearvuteid kasutada igapäevaseks tööks ja meelelahutuseks, aidates meil olla ühenduses kõigiga üle maailma.