Nullkulu

Nullkulu

mis aastal ilmus kalevala?

Mis aastal ilmus Kalevala?

Põhjamaade rahvad on tuntud oma ilusate vanade lugude ja müütide poolest, ning Kalevala on üks nendest. See on eepos, mis räägib Soome vanematest lugudest ja mütoloogiast ning mis on üks tähtsamaid Soome kultuuripärandi esemeid. Aga mis aastal ilmus Kalevala?

Kalevala sünnilugu

Kalevala eepos sündis mitme põlvkonna vältel toimunud töö tulemusena. Üks selle sünni juhtivateks käivitajateks oli Soome keele uurija ja ajaloolane Elias Lönnrot, kes kogus vanu soomerootsi jutte ja ballaade kogu maakonnast ning kellel oli visioon luua nendele põhjalik raamat.

Ideest sündis eepiline teos, mis esitab Soome rahva mütoloogilisi ja ajaloolisi narratiive. Lönnrot, kes jõudis Lääne-Soome ajaloolise Karjala piirkonda, kuhu Kalevala lood olid taandunud, kogus inimestelt luuletusi, ballaade ja riime, et need hiljem kokku panna. Pärast pikka tööd ning kogu tema elu vältel kogutud sisu kombineerimist ja ümber kirjutamist, valmis ta eeptöö, mis on tuntud kui Kalevala.

Millal ilmus Kalevala?

Kalevala esimene trükk valmis 1835. aastal. See vorm oli lyhendatud ja kandis pealkirja “Kanteletar”. Seejärel, 1849. aastal, ilmus näidis koos 32 trikirjaga, mida võiks nimetada “vaheetappideks”.

Kolm aastat hiljem valmis esmakordselt täieliku mahuga Kalevala esimene trükk koos 12 laulutsükliga, millest igaüks sisaldab 50-60 rida. Esimese väljaande tiraaž oli 5000 koopiat ja see müüdi kiiresti välja.

Järgnevatel aastatel läks Kalevalal hästi. iga kahekümne aasta jooksul ilmus uus väljaanne ning raamat leidis austava koha Soome kultuuri ajaloos. Sellest ajast peale on Kalevala jäänud Soome ja isegi kogu maailma kirjandusajaloo peamiseks varaks.

Kalevala uuemad väljaanded

20. sajandi jooksul on Kalevala ilmunud uutes trükkides, illustratsioonidega ja audiovisuaalsete vahenditega. Raamatu tuntus tokk uuel mõõtmetel 1930. aastatel, mil eesti kirjanik Gustav Suits võttis selle aluseks oma rahvusliku epopöa ehitamiseks.

Kalevala on väärtuslik kultuurinähtus kogu maailmas, mis on jäänud populaarseks ka kaasaegsel ajastul. Tänapäeval kasutatakse seda teost lõpmata kordi filmides, teistes kirjandusteostes, muusikel ja isegi mänguväljakutel ning lisaks leiab temasse tugevat tuge inimeste kultuuriteadlikkuse kui ka vaimsete omaduste kujundamisel.

Kokkuvõte

Elias Lönnrot kogus vanu luuletusi ja laule Soome ajaloost ning koostas neist põhjaliku kirjelduse Soome rahva mütoloogia ja vanade lugude kohta. Tema idee muutus pärast pika töö ajal tuntuks eepooks nimega Kalevala, mis ilmus esimesena trükituna 1835. aastal. Üsna pika ajaloo jooksul on Kalevalast saanud asjakohane ja väärtuslik kultuuriline vara, mis meelitab endale tänapäeval sama palju tähelepanu kui tal oli siis, kui see ilmus esmakordselt trükis.