Nullkulu

Nullkulu

miks pärn ei õitse?

“Miks pärn ei õitse?” – Taimekasvatus nii koduaias kui ka ametialas

Kui oled kunagi aias kõndinud ja näinud pärni, mis ei õitse, siis oled tõenäoliselt üllatunud, kuna pärn on populaarne ja ilus puu. Kuidas saaksin muuta oma pärnid õitsevateks imeteks? Sellele ja paljudele teistele pärni puudutavate küsimustele vastame käesolevas artiklis.

Mis on pärn?
Pärn ehk Tilia cordata on taim tähistaimede sugukonnast, mis on kodulinnulindudele toiduks. Pärn on populaarne ka mesinike seas, sest tema õite nektarist saab hea meetaime. Pärnile on iseloomulikud suured südamekujulised lehed, mis asuvad pikliku tüve küljes, ning kauneid valge- või kollakasrohelisi õisi, mida näeme kevadel ja suvel.

Pärni võimalikud põhjused, miks nad ei õitse:
Talvekahjustused
Kevadel ilmub pärnile uus tärkamine. Kui talvel on olnud karmid temperatuurid ja pärn on jäänud külmumise ohvriks, võib ta kaotada osa või koguni kogu oma uue tärkamise – õisikud või lehed ei tärka välja. Seega, kui olete märganud oma pärni õisi puuduvat, on võimalik, et see on talvise kahjustuse tõttu.

Liiga varajane pügamine
Pärni lõikamine tuleks teha hiliskevadel, kui on näha, et uued õied on juba tärkamas. Kui pügame taime liiga vara, võime kogemata eemaldada viljapuud või õied kaotavad varakult oma võime õitseda.

Liiga vähe päikesevalgust
Erinevalt mõnest muust puust on pärn päikesesõbralik perekond. Kui taime aga kasvatatakse tugevas varjus, võib see takistada õiepungade teket ja õitsemist.

Liiga vara õitsenud pärn
Samuti on võimalik, et õitsemise aja olles jäänud maha, on pärn õitsenud juba varakult. Kui see juhtub, võib õitsemisperiood olla lühiajaline.

Vale mulla pH
Pärnile ei meeldi liiga kõrge happesus ega liiga aluseline muld. Neil peaks olema neutraalne pH, siis nad saavad täielikult end väljendada ja õitseda. Kui mulla pH ei vasta pärni vajadustele, võib see takistada õitsengut.

Kuidas saame aidata pärnidel tervislikult õitseda:
Pinnase hindamine: Mulla pH taseme kontrollimine võib olla oluline samm, kui arvate, et teil on probleem õitsemisega. Neutraliseerida üleliigne happesus või aluselisus, mida võib leida mullas, taimse tuhaga. Taimset tuhka võib lisada ka mulla viljakuse parandamiseks. Keskendudes õigele pH-le, põhjustate pärni õitsemist.

Pärni lõikamine: Pärn tuleks lõigata hiliskevadel või suve alguses. Seda tehes peaksite hoolitsema selle eest, et uued õisikud, mis tekivad taimes, ei kahjustuks.

Head kasvutingimused: Pärn tuleks istutada päikesepaistelisse kohta ning tagada taimele vajalikult hea, niiskust säilitav ja toitainerikas muld.

Hummuse lisamine: Pärni istutamisel võiks lisada turvast ja huumust. Selline muld sobib taimede kasvuks ning tagab neile soodsad kasvutingimused, samas kindlustades ka taimede tervise.

Näpunäited õigeaegseks hoolduseks: Et taimed saaksid tervislikult kasvada, peate pärni õigeaegselt jootma, väetama ja lõikama. Pärnide hooldamise juhendamine hoiab need terved, võimaldades neil õitseda.

Kokkuvõte:
Pärni õitsemine on sama lihtne ja keeruline kui mugulõunapuu kasvatamine. Õige pH tase, korrapärane pügamine, suur valik seemneid ning päikesevalguse veeldamine on peamised tegurid, mis mõjutavad pärni õitsemist. Kuid kõige olulisem osa edu saavutamisel on ka pärni hoolikalt jälgimine ja neile vajaliku hoolduse tagamine. Kui järgite neid lihtsaid võtteid, siis saavad teie pärnid premeerida teid ilusate ja lõhnavate õitega.