Nullkulu

Nullkulu

miks iirised ei õitse?

Miks iirised ei õitse
Iirised on väga levinud kaunilt õitsevad taimed, mis on suurepärased silmailu rikastajad. Kuid miks mõnikord iirised ei õitse? Mis võib olla põhjus, kui taim on kohe täiesti õitsemas, kuid siis ei tundu õitsemist kunagi tulevat? Selle artikli eesmärk on kaaluda mõningaid selle probleemi võimalikke põhjuseid ja anda praktilisi nõuandeid selle kohta, mida saate teha, et aidata oma ilusaid iiriseid õitsema saada.

Iiriste taust ja kasvutingimused Eestis
Iirised on tavaliselt sibullilled, mida võib leida kogu Eestis. Need taimed õitsevad tavaliselt kevadest hilissügiseni ning neid on saadaval erinevat värvi ja suurusega. Kuigi mõned liigid on külmakindlad, vajavad enamik iiriseid siiski soojemat kliimat. Ideaalne kasvukoht iiristele on päikseline ja hästi kuivendatud pinnas, mis on vähemalt kergelt aluseline. Eestis on enamasti happeline muld, mis tuleb enne istutamist muuta leeliselisemaks.

Mikroobe sisaldav mullapind iiriste jaoks
Iirised on tuntud oma steriilsuse poolest ja seetõttu on oluline tagada, et nende kasvukoht on nõuetekohaselt steriliseeritud. Muld, kus iirised kasvavad, peab olema puhas ja sisaldama nii õhku kui ka vett. Kui muld on liiga tihedaks pakitud, võivad juured õhu puudumisel mädaneda. Samal ajal, kui muld on liiga lahti ja vett ei hoia, võivad juured liiga kuivada. Oluline on vältida liigset niiskust, mis võib põhjustada hallitust ja muid seenhaigusi.

Päiksevõlg kahjustab iiriseid
Iirised armastavad päikesevalgust, kuid liiga suur päiksevõlg võib neile kahjustada tekitada. Suvel peaksite oma iiriste eest hoolitsema ja tagama, et nad ei saaks pikka aega üleliigset päikesevalgust. Lillepeenra varjutamine või isegi siirdamine on soovitatav. Samuti on oluline iiriseid regulaarselt kasta, et need ei kuivaks.

Vale istutus süvendab probleemi
Üks sagedasemaid põhjusi, miks iirised ei õitse, on vale istutus. Kui sibulad istutatakse liiga sügavale, võivad nad saada liiga vähe õhku ja alata mädanemine. Samal ajal, kui sibulad on istutatud liiga madalale, ei jõua nad piisavalt päikesevalgust ja võivad kuivada. Hea mulla kuivenduse tagamine on samuti oluline, et vältida niiskuskahjustusi.

Kahjurid ja haigused
Iiriseid võivad rünnata mõned parasiidid ja seenhaigused, mis takistavad nende õitsemist ja kasvu. Bakterid ja viirused võivad samuti taimi kahjustada ja isegi hävitada. Seetõttu on oluline hoida oma iirised puhtad ja vältida nakatumist uue mullaga. Kui teie iirised on juba nakatunud, peaksite kasutama fungitsiide ja insektitsiide, et neist kahjuritest lahti saada.

Kokkuvõte
Iiriste õitsemine sõltub suuresti nende kasvutingimustest ja hooldusest. Kui järgite meie praktilisi nõuandeid ja tagate, et teie iirised saaksid nõuetekohast hooldust, võite kindel olla, et nad õitsevad ja kaunistavad teie aeda suurepärase värvipilvega.