Nullkulu

Nullkulu

miks kuusk kuivab?

“Miks kuusk kuivab?” – Üksikasjalik selgitus ja põhjused

Kuusk on Eesti looduses väga tavaline puuliik, mis on rahvale tähenduslik ja meie kultuuris tihedalt seotud jõulude ning talvega. Ent vahel võib juhtuda, et puu hakkab närbuma ja kuivama. Mis võib olla põhjuseks, et kuusk kuivab?

Käesolevas artiklis selgitame põhjuseid, miks kuusk kuivab. Alates ilmastiku- ja kahjurite mõjutustest kuni kuuse seemnedeni välja. Lugedes seda artiklit saad teada, miks kuusk kuivab ning kuidas seda vältida.

Kuuse sordid ja kasvutingimused

Esmalt tuleb mainida, et Eestis on levikus erinevad kuuse sordid. Kõige tavalisemad neist on harilik kuusk (picea abies) ja põhja-ameerika kuusk. Mõlemad sordid vajavad kasvamiseks erinevaid tingimusi.

Harilikku kuuske võib leida metsade keskmise kõrgusega piirkondadest. Nad eelistavad happelisi muldi ning saavad paremini kasvada külma ja niiske kliimaga piirkondades. Põhja-Ameerika kuusele seevastu sobivad paremini pehmed ja niisked pinnad, kus lumikate püsib pikka aega. Kuigi harilikku kuuske võib kohata ka Eesti lõunaosas.

Ilmastikutingimused

Ilmamuutused, nagu põud või kuumus, võivad kuuse kasvu mõjutada ja selle kuivamist põhjustada. Eriti ohtlik on pikaajaline põud, mis võib halvasti mõjutada puu juurestikku ja mullale juurdepääsu. Juured ei pruugi enam niiskust ammutada ning puu nõrgeneb.

Tõsine külm ja tuuline ilm võib samuti põhjustada kuuske kuivama. Karmides talvedes kipuvad mõned kuuse liigid olema tundlikeks järskude ilmamuutuste suhtes. Sellises olukorras ei saa puu enam piisavalt vett, mis kahjustab puu seisundit.

Puuhaigused ja kahjurite rünnak

Kuusk võib muutuda haiguse või kahjurite rünnaku ohvriks. Üheks kõige tavalisemaks ja ohtlikumaks haiguseks on mädanik. See on seenhaigus, mis hakkab puid lagundama ja hävitama. Haiguse sümptomid hõlmavad mustade või pruunide täppide kogunemist puul, eriti okste allosas ja kooriku pragudes. Samuti eritub mädanikust halb lõhn.

Kuuse kahjuri rünnakud võivad olla ohtlikud ja kaasa tuua surma. Üheks kõige levinumaks kahjuriks on kuuseliikide raagimardikas. Need söövad okstes ja kooriku all, mis nõrgestab puu kasvu. Oksad kuivavad ja langevad aja jooksul maha.

Kuuse seemned ja idandamine

Kuuse seemned on tavaliselt tihedad, puhaste varjunditega ning neil on eriline lõhn. Pärast küpsemist võivad seemned maha kukkuda ja uue puu idandada. Ent mõnikord ei pruugi seemned idaneda, kuna neid on mõjutanud bakterid, kes saavad nende idanemise blokeerida.

Veelgi hullem on see, kui seemnetes on seeninfektsioon, mis võib puu tappa juba varases staadiumis. Seetõttu on seemnete kogumisel ja kasvatamisel väga oluline hoolikalt töödelda neid võimalike kahjurite ja haiguste vastu.

Kuuse istutamine ja hooldus

Kuuse istutamine võib olla keeruline protsess. Kuid kui seda tehakse õigesti, on võimalik kasvatada tugevat ja terve puu. Alati tuleks valida tervislik ja vastupidav kuuseke, mis talub kliimaolusid. Lisaks tuleks viljakat mulda sügavalt kaevata ja kombineerida erinevate väetiste segu.

Puu ümber hooldamine ja korraline kastmine on samuti olulised, et vältida taime kuivamist ja võimalikke haigusi. Tugevate juurte arendamine on oluline koostisosa tervisliku ja pika kestvusega kuuse kasvatamisel.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes esitatud põhjused võivad mõjutada kuuse kasvu ning põhjustada selle kuivamist. Alates ilmastikumuutustest ja puuhaigustest kuni kahjurite rünnakuteni välja, on oluline kuuse istutamine ja hooldamine. See tagab, et saate endale kasvatada terve ja elujõulise kuuse, mis annab teile igal aastal suure rõõmu ja meeleolu.