Nullkulu

Nullkulu

miks suu kuivab?

Miks suu kuivab

Suu kipitab, keel tundub liivane, kurk võib paista kurguvalu kerge kuni mõõdukas, toidu söömine võib olla valulik. Kuid mis võiks olla kõigi nende sümptomite taga? Üks võimalik põhjus on suu kuivus. Suu kuivus on seisund, mida nimetatakse ka ksülostoomiaks, see võib olla väga ebamugav ja põhjustada tõsiseid suuõõne terviseprobleeme. Selles pikas artiklis arutame põhjuseid, miks suu kuivab ja kuidas seda ravida.

Mis on suu kuivus

Kui teil on suu kuiv, siis tähendab, et teil on vähem sülge suus kui peaks. Sülge toodetakse süljenäärmetes ja see on oluline suuõõne tervise jaoks, kuna see aitab pesta baktereid ja happelisi aineid suust ning kaitseb hambaid lagunemise eest. See niisutab ja kaitseb suud ja kurku. Sülje puudumine tähendab, et bakterid kogunevad suus ja võivad põhjustada hammaste lagunemist, halba hingeõhku ning suuõõne haigusi, sealhulgas igemepõletikku ja kurguinfektsioone.

Kui teie suu on liiga kuiv, võib teil olla raskusi rääkimise, söömise ja neelamisega. See võib mõjutada ka häälepaeli ja põhjustada osaliselt hääle kadu, mis muudab laulmise ja rääkimise keeruliseks.

Mis põhjustab suu kuivust

Suu kuivust võivad põhjustada paljud asjad, sealhulgas ravimid, haigused, elustiil ja vanusega seotud muutused. Mõned peamised põhjused on:

– Ravimid: Paljud ravimid võivad suu kuivada. Need hõlmavad antidepressante, allergiaravimeid, hüpertensiooniravimeid, diureetikume ja valuvaigisteid.
– Haigused: Mõned haigused, nagu diabeet, Parkinsoni tõbi ja Sjögreni sündroom, võivad põhjustada suu kuivust.
– Elustiil: Suitsetamine ja alkoholi joomine võivad suu kuivust põhjustada.
– Vanusega seotud muutused: Vanusega väheneb sageli sülje tootmine, mis võib põhjustada suu kuivust.
– Kiiritusravi: Suu kuivus on üldine kõrvaltoime, mis esineb sageli inimestel, kes saavad radioteraapiat pea- ja kaelapiirkonna kasvajate ravis.

Mis on suu kuivuse sümptomid

Kuna suu kuivus võib olla põhjustatud mitmest erinevast asjast, võivad sümptomid varieeruda. Siiski on mõned üldised sümptomid, mis aitavad suu kuivust tuvastada:

– Kipitus, kuumahood või põletustunne suus
– Keel tundub liivane või kare
– Kuiv kurk või kurguvalu
– Halb hingeõhk
– Hammaste lagunemine või igeme haigused
– Raskused rääkimise, närimise ja neelamisega
– Suuõõne põletikulised haigused, näiteks suukõõnepõletik

Kuidas ravida suu kuivust

Kui teil on suu kuivus, on palju erinevaid viise, kuidas seda ravida. Ravi sõltub suu kuivuse põhjusest. Kui suu kuivus on narkootikumide kõrvaltoime, siis võib olla võimalik annust muuta või ravimit vahetada. Samuti on palju suukaudseid kastreid ja geelides, mida saab kasutada suu niisutamiseks ja kaitseks.

Kui suu kuivuse põhjustab haigus, tuleb see diagnoosida ja ravida. Sjögreni sündroomi korral võib olla vajalik kasutada vedelikuasendusravi või viljakust stimuleerivaid ravimeid sülje tootmiseks. Kui suu kuivus on põhjustatud vigastusest või kudede kahjustusest, võib vajalikuks osutuda kirurgiline ravi.

Üks praktiline nõuanne suu kuivuse vähendamiseks on juua piisavalt vett. Vesi aitab hoida suud niisutatuna ega võimalda bakteritel koguneda suus. Võib ka proovida hoiduda suitsetamisest ja alkoholi joomisest ning piirata kofeiini ja suhkru tarbimist.

Järeldus

Suu kuivus võib olla ebamugav ja võib põhjustada mitmeid suuõõne terviseprobleeme. On oluline leida selle seisundi põhjus, et seda õigesti ravida. Kuigi suu kuivus võib olla ravimite kõrvaltoime või vanusega seotud muutuste tagajärg, võivad mõned haigused ja elustiil kaasa aidata suu kuivuse tekkele. Kui teil tekib suu kuivus, pidage alati nõu oma arstiga, et olla kindel, et saate sobivat ravi ja et teie suuõõne jääks tervislikuks.