Nullkulu

Nullkulu

miks kutsutakse islandit tule ja jää maaks?

Miks Kutsutakse Islandit Tule Ja Jää Maaks?

Island on imekaunis riik, mis paikneb Põhja-Atlandi ookeanis. See on tuntud oma maaliliste maastike, vulkaanilise geoloogia ja lumiste mägede poolest. Islandi nimi on tuletatud sõnast “island”, mis tähendab tõlkes “jäätükki”. Kuid miks kutsutakse seda tule ja jää maaks? Selles artiklis vaatleme lähemalt Islandi geoloogia ajalugu, looduse ja maa ning jää vahelist suhet.

Islandi geoloogia

Island asub tektoonilise plaadi murdepunktis, kus Euroopa ja Põhja-Ameerika plaadid kohtuvad. Selle tulemusena on Island väga aktiivne geoloogiline paik, kus toimub pidevalt maavärinaid, vulkaanipurskeid ja geisrite purskamist. Need geoloogilised sündmused on Islandi ajaloo ja kultuuri oluline osa, millest tuleb ka selle nimi “tule ja jää maa”.

Jäätikud

Rohkem kui kümnendik Islandist on kaetud jääga, mida kutsutakse lihtsalt „jääks”. Islandi jääkate on suuruselt alla Antarktika ja Gröönimaa jääkatte, kuid see pakub palju väiksema territooriumi ulatuses suuri kontraste. Need kaks elementi, tuli ja jää, kohtuvad Islandil mitmel moel.

Jäätunud tule purskkaevud ehk geisrid

Geisrid on vulkaanilistest piirkondadest välja purskav kuumavee vool, mida puhub välja tohutu jõuga. Seega midagi sellist nagu „jäätunud tule purskkaevud”. Need geisrid on laialt levinud kogu Islandil, kuid kõige kuulsam on Geysir, mida peetakse kõigi teiste geisrite standardiks. Geysir asub Haukadaluri piirkonnas ja on nime saanud selt, et teeb aeg-ajalt ülivõimsa purskega kupli selle kohal tohutu kuumavee välja. Kuid see pole ainus paik, kus võib näha tohutuid plahvatusi, atlantisiti purskeid või kuuma vee väljatõrjesüsteemi – Islandil võib neid näha praktiliselt igal pool.

Muld ja taimestik

Islandi maapind on väga viljakas vulkaanilised kraatrid, herkised ja lambakünkad, mis on loodud tuhandete aastate jooksul. Selleks, et säilitada saarel elu, tuleb luua omamoodi miniatuurne ökosüsteem. Islandi taimede türanniaid valitsevad sammal ja sõnajalad, mis suudavad vastu pidada vulkaaniliste sündmuste muutlikele ja ekstreemsetele tingimustele ning ka külma ilmaga, mis suurema osa aastast valitseb. Kaldal hingavad hülged rahustavalt väikese loha kaitsest ning lindudega rikkalikus deltas leiab pesakasti tuhandeid paare erinevaid linde.

Islandi tulevärk

Islandil on 35 aktiivset vulkaani ja seetõttu toimub igal aastal mitu vulkaanipurskeid. Kuumad allikad, aurav maapind, puhanguline vesi ja geotermilised kuumaveeallikad on ainult mõned vulkaanilise toimingu ilmingud Islandil. Mõnes kuulsamas vulkaanivaldkonnas saate tunda tohutut kuumust koos külmakraadidega. Näiteks Anarapi vulkaanil, mida peetakse Islandi kõige aktiivsemaks vulkaaniks, on alati selgelt tunda nii õhus kui ka pinnases vulkaanilist toimet. Nendest turbulentsidest on sündinud peaaegu kõik Islandi loodus- ja kultuurinähtused.

Islandi loodus imelise loodusmaastikuga on kordumatu ja võimas paik, mis on tuntud ka oma eirimatut tule- ja jäälkuju poolest. Islandil on hämmastav loodus nii visuaalseks kui ka ajalooliseks muuseumiks. See on koht, kus saab kogeda parimates tingimustes kliimamuutuse dramaatilist mõju kõige ilusamates maismaakliimades, mida Maa peal võib leida. Island poeb hinge ja paneb kirjeldamatu lummatusega viibima veel ja veel uute ilminguteni.