Nullkulu

Nullkulu

kui uni ei tule?

Kui Uni ei Tule: Mis Seda Põhjustab ja Kuidas Sellega Toime Tulla

Hea uni on tervisele väga oluline ning tugev seos südame tervisega on kindlaks tehtud. On öeldud, et magamine on keha taastumist toetav aeg, ajutöötluse impulsside kustutamine ja mälestuste säilitamiseks mälu tugevdamine. Kuigi on oluline magada piisavalt, on mõnikahtu juhtumeid, kus uni ei tule. Teadlikkusest sellest, miks ja kuidas see juhtub ning kuidas sellega toime tulla, võib aidata saada tagasi kaugele jäänud magusa une.

Mis on unetus ja mis seda põhjustab?

Unetus on seisund, kus inimene ei saa magama jääda või magab ebapiisavalt, mis põhjustab tema funktsioonide terviklikkuse häireid. Unetust võib põhjustada paljusid erinevaid tegureid, mis on enamasti seotud isiklike elumurede ja stressiga. Naistel võib unetus olla seotud hormonaalsete muutustega, rasedusega ning ebamugavustunde tundega. Meestel võib unetus olla seotud seksuaalse düsfunktsiooni, praktikaprobleemide ja depressiooniga.

Lisaks võivad unetust põhjustada elustiilifaktorid nagu alkohol ja narkootikumid, kofeiin, ebatervislik toitumine, vaene uni- või elukvaliteet, ebaregulaarne eluviis. Samuti võivad unetust põhjustada kehalised seisundid nagu unehäiretest tingitud sündroomid nagu näiteks Parkinsoni tõbi, hüperaktiivsus ja narkolepsia. Samuti võivad unetust põhjustada füüsilise häire gynekoloogilised probleemid nagu menstruaaltsükli häired ja endometrioos.

Kuidas võidelda unetusega?

Kui unetus muutub pidevaks ja häirib oluliselt igapäevaelu, on oluline konsulteerida arstiga. Kuid üldiselt on olemas mitmed viisid, kuidas võidelda unetusega:

– Püsi aktiivne ja treeni. Võimalusel mine jalutama, jookse, tantsi, tee joogat või teisi lõõgastavaid harjutusi.
– Järgi tervislikku toitumist ja söö tervislikult. Välti üleüldist suhkrut ja kofeiini, vähenda alkoholi ja nikotiini tarbimist.
– Looge magamiskeskkond. Hoidke lärm kinni, laske oma toas pimedaks ja hoiake seda jahedana. Kasutage uneaparaati või vaigistavaid helisid, et aidata end täiesti lõdvestada.
– Vältige oma voodis arvutis või telefoni kasutamist. Need seadmed võivad tekitada ajukära ja neid on parem kasutada mujal.
– Lõdvestage enne magamaminekut. Pidage regulaarset une- ja ärkveloleku ajakava, lõõgastuge enne magamaminekut vannis või loe raamatut.

Viimased mõtted

Unetus võib olla ebameeldiv ja häiriv, kuid see pole alati pöördumatu. Selle tegemine oluliseks prioriteediks ja leidmine viise selle ületamiseks võib aidata saada tagasi tagasi magusa unest vajaliku koguse. Järgige neid lihtsaid samme ning järgige sellest artiklist leitud soovitusi, et aidata teil sellega toime tulla. Numbrid näitavad, et paljud inimesed seisavad silmitsi unetusega, kuid kogukonnana saame üksteist toetada ja aidata üksteist magama jääda.