Nullkulu

Nullkulu

miks vajab südamelihas verd?

Miks vajab südamelihas verd

Süda on inimese organismi elutähtis organ. Selle südamelihast varustatakse pidevalt verega, mis sisaldab hapnikku ja toitaineid, tagades seeläbi südame kõigile osadele piisava hapniku- ja energiavarustuse. Südame verevarustuse häired on mitmete tõsiste haiguste peamiseks põhjuseks. Selles artiklis räägime sellest, miks südamelihase verevarustus on oluline ja millised on selle häirete põhjused ja tagajärjed.

Perfusioon: südamelihase verevarustuse alused

Südamelihase verevarustuse aluseks on perfusioon ehk verevarustuse kindlus. Perfusioon sõltub mitmetest teguritest:

– Südamelihase hapnikutarbimisest
– Südamelihase verevoolust ja vereringest
– Südamelihase koronaarveresoonte läbilaskvusest

Südamelihase hapnikutarve varieerub vastavalt koormustele ja vajadustele. Suure füüsilise koormuse ajal hakkab süda tööle intensiivsemalt ja vajab rohkem hapnikku. Seetõttu suureneb südamelihase verevarustus sellel ajal umbes kolm korda.

Südamelihase verevool sõltub koronaarveresoonte läbilaskvusest. Kui koronaararterid toimivad normaalselt ja lasevad piisavalt verd läbi, siis verevarustuse korralik tagamine pole probleemiks. Kuid kui koronaararterites esineb ahenemisi, ummistusi või muid häireid, siis tekib südamelihase verevarustuse häire, mis võib viia tõsiste haiguste tekkeni.

Südamelihase verevarustust häirivad haigused

Erinevate haiguste tõttu võib südamelihase verevarustus saada häiritud. Kõige sagedasemad häirivad haigused on koronaararterite haigused ja südame isheemiatõbi. Südame isheemiatõbi tekib siis, kui koronaarveresooned on vähem läbilaskvad, mistõttu südamelihasele jääb ebapiisavalt hapnikku ja toitaineid. Selle tulemusena tekib raskustunne rinnus ehk angina pectoris.

Koronaararterite haigused hõlmavad erinevaid patoloogiaid, mis võivad lõppeda surmaga. Need on järgmised:

– Koronaararterite ateroskleroos – koronaararterite sisepinnale kogunevad rasvad ja moodustuvad naastud, mis aja jooksul ahenemine ja ummistuse tekitavad.
– Koronaararterite spasmid – koronaararterite lihased tõmbuvad kokku ja põhjustavad veresoonte kitsenemist, mis võib viia verevoolu peatumiseni.
– Koronaararterite embolia – koronaararterites tekib veresoonte ummistus veresoonte seintele hoiustunud verehüüvete, rasvade ja muude ainete tõttu. See võib põhjustada südamelihases infarkti.

Hüpertensiivne südamehaigus

Hüpertensiivne südamehaigus tekib siis, kui südamelihas peab töötama tavalisest tugevamini. See põhjustab veresoonte jäigastumist ja verevarustuse halvenemist. Lõpuks võib see viia südamepuudulikkuseni.

Südamelihase muud häired

Südame rütmihäired ja südamelihase põletik võivad põhjustada ka südamelihase verevarustuse häireid. Südame rütmihäirete korral võib verevool olla ebamõõdetav. Südamelihase põletiku korral võib põletik ümbritseda koronaarveresoonte seinu ja tõkestada verevoolu.

Kokkuvõte

Südamelihase verevarustuse häired on tõsised haigused, mis võivad olla põhjustatud erinevatest haigustest, nagu koronaararterite haigused, hüpertensiivne südamehaigus, südame rütmihäired ja südamelihase põletik. Koronaararterite haigused on kõige tavalisemad südamelihase verevarustuse häirete põhjused. Südamelihase verevarustuse tagamine sõltub südamelihase hapnikuvajadusest, südamelihase verevoolust ja koronaarveresoonte läbilaskvusest. Südamelihase verevarustuse häired võivad viia tõsiste terviseprobleemideni ja isegi surmani.