Nullkulu

Nullkulu

mida oodata esimene eluaasta?

“Mida oodata esimesel eluaastal” – Lapse Esimesed Sada Päeva

Lapsevanemana võib esimeste sada päeva möödumine tunduda ületamatuna, eriti kuna elu on täis ootamatusi. Sage mure on, kas kõik on korras, kas laps areneb õigesti ja mida üldse oodata on? Artiklis vaatleme seda esimest eluaastat sügavamalt ja saame teada, mida oodata.

Mida oodata esimese elukuu jooksul?

Esimene kuu on eelkõige kohanemise ja koosolemise aeg. Laps on alles väga pisike, seega on oluline luua tugev side lapsega. Võib olla keeruline aru saada, mida laps mõtleb või tunneb, kuid beebi reageerib tugevalt puudutusele ja häälele. Lapse söötmisprotsess on esimesel kuul sageli suur teema, sest paljud lapsed söövad iga kahe-kolme tunni järel.

Mida oodata teisel ja kolmandal elukuul?

Teisel ja kolmandal elukuul peaks laps olema juba pisut rohkem oma ümbrusega harjunud. Ta saab paremini sõpru oma käte ja suuga, mis annab vanematele hea võimaluse mängulisemate tegevuste jaoks. Samuti õpib laps pöörama oma pead või isegi enda keha ringutama. Sageli võib lapsel tekkida ka esimesed naeratused või kõnekatsetused.

Mida oodata neljandast kuu kuni kuuenda kuuni?

Järgmistel kuudel muutub laps järjest aktiivsemaks ja laseb endast järjest rohkem kuulda. Laps õpib tavaliselt istuma ja tegema väikeseid edusamme ujumisel. Üha enam avastab maailma enda ümber, kuid hoiatab – selles eas huvituvad lapsed kõigest ja kõik võib minna suhu, seega tuleks pidevalt jälgida, mida laps sööb või puutub.

Mida oodata kuuendast kuust kuuendani?

Kuuendast kuust kuni 12 kuuni muutub laps palju iseseisvamaks. Laps õpib kõndima, rääkima ja ühendama sõnu. Siiski vajab laps ikka veel vanemate tugevat käeulatust, et aidata tal ohtlikes olukordades hakkama saada.

Mida teha, kui olete mures lapse arengu pärast?

Pole harv juhus, et vanemad tunnevad muret oma lapse arengu pärast. Siin on mitmeid võimalusi, kuidas saate aidata oma last:

– Rääkige oma muredest arstiga. Arst saab anda teile asjakohaseid nõuandeid teie murede lahendamiseks ja rahustada teid, kui pole tegelikult põhjust muretseda.
– Olge kannatlik. Igal lapsel on oma tempo ja mõned võivad areneda kiiremini kui teised.
– Looge oma lapsega tugev side. Mida lähedasem suhe, seda rohkem rõõmustavad laps ja vanemad. Lihtsad igapäevased tegevused nagu luuletuste lugemine, musitamine ja mängimine aitavad arendada tugevat sidet.

Kokkuvõte

Lapse esimene eluaasta on täis muutusi ja üllatusi. On oluline meeles pidada, et igal lapsel on oma individuaalne tempo ja mõned võivad areneda kiiremini kui teised. Kooselu ja lähedaste suhete loomine lapsega võib aidata tal areneda tugevamaks, samal ajal kui arsti poolt antud nõuanded saavad teie muredele vastuseid. Peamine on aga püüda nautida seda imelist aega, mis pole kahjuks Eestis kuigi pikk.