Nullkulu

Nullkulu

kes oli tallinna loomaaia esimene asukas ja kuidas ta saadi?

Tallinna Loomaaia Esimene Asukas ja Kuidas Ta Saadi

Tallinna Loomaaed, mis asub Tallinna kesklinnas, on Eesti vanim, mis avati esmakordselt 25. jaanuaril 1939. Sellest ajast alates on loomaaias palju muutunud. Täna saavad kõik külastajad näha ja uurida paljusid erinevaid loomi ja koosseisu. Siiski, enne kui Tallinna loomaaed sai tuntuks populaarse turismisihtkohana, oli seal esialgu ainult üks asukas.

Kes oli Tallinna Loomaaia esimene asukas?

Tallinna loomaaia esimene inimkätega puutuv asukas oli huulkaru. Vaid mõni kuu pärast loomaaia avamist 1939. aastal toodi huulkaru loomaaeda Tallinnas. Huulkrabu nimi oli Valdur. Ta oli poeg, kes pärines loodusest. Valdur oli Tallinna loomaaia ametlik esimene asukas.

Kuidas see juhtus?

Vaatluse alusel oli Tallinna loomaaia juht Georg Vilbaste huvitatud uute loomade leiutamisest ja oma kolekstiooni laiendamisest. Kuid kõik algas hobuse ja vankriga, et uus asukas Tallinna tuua. Kuid kaks plaanitud hobust surid haiguse tõttu, nii et Vilbaste kasutas jalgratast Valduri järele, kes asus Mõniste kaugel Võrumaal.

Tallinna-Zoo, nagu seda tolle aja jooksul kutsuti, paigutas Valduri laenutatud puuridesse, mis asusid praeguse pingviinide maja kohal. Loomaaia esialgses faasis puudus terve valik loomi, nii et huulkrabu sai kohe kõikide külastajate lemmikuks.

Valdur oli Tallinna loomaaia tähelepanuväärne asukas, kes elas loomaaias kuni 1942. aastani. Pärast seda tuuakse loomaaeda rohkem huulkrabui ja teistest liikidest koosnevaid elusolendeid. Kuid Valdur oli alati Tallinna loomaaia sümboliks ning kõik külastajad teadsid tema nime.

Kokkuvõtteks

Tallinna loomaaia ajalugu on pikk ja huvitav, kuid ilma esimese asukata – huulkaruga – võib loomaaiat esialgsete sammude edusammud olla palju raskemad. Valdur võeti vastu nagu loomaaia esimene sõber, kellel on kohaliku elanikkonna kaitseks eriline koht. Täna külastavad kümned tuhanded turistid Tallinna loomaaeda igal aastal, et kogeda seda imetlusväärset kohta ja õppida veel palju põnevat loomariigist. Tule tutvuma!