Nullkulu

Nullkulu

kus asub pärnu jõe ülemjooks?

Kus asub Pärnu jõe ülemjooks?

Pärnu jõgi on Lõuna-Eesti kõige pikem jõgi, mis algab Valgamaal ja suubub Läänemerre Pärnu juures. Pärnu jõgi on ka populaarne kalastuskoht Eesti suuremate jõgede hulgas.

Käesolevas artiklis vaatleme üksikasjalikult Pärnu jõe ülemjooksu geograafilisi omadusi ja looduse kauneid maastikke, mida sellel alal leidub. Samuti uurime jõe keskkonna seisundit, elukonda ja kalastusvõimalusi.

Pärnu jõe ülemjooksu saab leida Valgamaal Otepää kõrgustikult ja see ulatub ligikaudu 80 kilomeetri kaugusele. Pärnu jõe ülemjooksu lähtub Otepää kõrgustikust Tehvandi staadioni lähedusest ja jätkub Viljandimaale. Ülemjooksu allikas on 200 meetri kõrgusel merepinnast. Pärnu jõe ülemjooksu alguspunkt on väike mägijärv nimega Väike-Munamägi.

Esimene, mis Pärnu jõe ülemjooksul silma hakkab, on ilus looduslik maastik. Jõe ääres on palju metsa ja rohelist ala, mis pakuvad matkajatele ja loodusesõpradele suurepärast ajaviidet. Tänu oma maastiku ilule on Pärnu jõe ülemjooks ka fotograafide seas populaarne pildistamiskoht.

Pärnu jõe ülemjooksu jõekaldad ja veerikud on ka stereotüüpne stiimulikalastajate jaoks, kes otsivad võimalusi kalapüügiks. Pärnu jõgi on tuntud lõhe, tursa, ahvena, säina ja paljude teiste kalaliikide poolest, mida saab leida ka jõe ülemjooksul kõige sobivamal ajal.

Pärnu jõe ülemjooksu veekvaliteedil on oma unikaalsed omadused. Jõe vee puhtus sõltub suuresti aastaajast ja veetasemest. Mõnel aastaajal võib jõevett vaadates tunda selle läbipaistvat ja selget välimust, samal ajal kui teistel aegadel võib jõevett olla settekihiga kaetud.

Pärnu jõe veekvaliteedi hinnanguline tase on hea. Jõevee puhtust mõjutavad peamiselt kanalisatsiooni ja põllumajanduse pruunveed, mis voolavad jõkke. Sel põhjusel on jõe veekvaliteedi jälgimine ja selle parandamine jätkuv protsess.

Pärnu jõe ülemjooksu üksikasjalik uurimine paljastab, et lisaks kaunile maastikule ja kalastusvõimalustele on jõel ka rikkalik elustik. Jõel leidub palju erinevaid liike, nagu saarmas, konn, teder, kassikakk, punaselg- ja hallhaigur ja paljud teised loomad ja taimed.

Kokkuvõtteks on Pärnu jõe ülemjooksu külastamine eelkõige populaarne matkasõprade ja kalameeste seas. Jõe kaunis maastik ja rikkalik elu pakkuv ökosüsteem loovad suurepärase ajaveetmise võimaluse looduse keskel. Kuid see on ka keskkonnakaitse ja selle piirkonna kaitse all oleva kultuuripärandi säilitamise oluline koht. Pärnu jõgi on elusorganism, kes vajab inimeste hooldust ja säilitamist aastaid edasiseks loodusearmastajatele.