Kuidas tunda ära sügelised
Sügeliste infestatsioon on äärmiselt ebameeldiv olukord ning teatavate sümptomite esinemine võib viidata sügeliste olemasolule. Kui olete mures sügeliste nakatumise pärast, siis see artikkel aitab teil paremini mõista sügeliste sümptomeid ning kuidas nendega toime tulla.
Sügeliste põhjused
Sügelised on põhjustatud mikroskoopilistest puukidest nimega sarlaktaak (Sarcoptes scabiei). Need puugid kaevuvad naha sisse ja toituvad nahakudede poolt. Puugid on palja silmaga nähtamatud ning neid on võimalik nakatuda kogu aeg. Sügeliste infestatsiooni ülekandumine toimub tavaliselt lähikontakti kaudu, sellisel viisil nagu käe käepuder või seksuaalse kontakti kaudu.
Sümptomid
Sügelised avaldavad end punaste, sügelevate löövetena. Need lööbed on levinud käte, randmete, sõrmede, tallade, jalgade, kaenlaaluste ja genitaalide piirkonnas. Sügeliste haiguse kõige levinum sümptom on öine sügelus, sest öösel on keha soojem, mis muudab infestatsiooni veelgi ebameeldivamaks. Tähelepanuväärne on see, et sügeliste infestatsiooni sümptomid ei ilmu kohe, seal võib kuluda kuni kolm nädalat.
Kuidas diagnoosida sügelisi
Sügeliste infestatsiooni saab diagnoosida arsti või dermatoloogi poolt. Arst uurib patsiendi nahka löövete ja sügeluste olemasolu suhtes. Oluline on öelda oma arstile, millisel ajal esimesed sümptomid tekkisid ja kas sügelused on levinud teistesse kehaosadesse. Võimalik, et arst võib soovitada spetsiaalse valguslambi kasutamist, mis aitab sageli avastada sügeliste mune või puuke nahal.
Kuidas ravida sügelisi
Sügeliste infestatsiooni ravi hõlmab tavaliselt kreeme, losjoneid või rohtusid, mis võivad leevendada sügelust, tappa puugid ja nende munad. Ravi õnnestumiseks on oluline hoolikalt järgida arsti või apteekri soovitusi ning kõik vajalikud ravimeetodid läbi teha. Kuna sügelised võivad levida teistele, tuleks infektsioonist teavitada ka neid, kellega kokku puutute.
Kuidas vältida sügeliste nakatumist
Sügeliste nakatumise riski minimeerimiseks tuleb järgida lihtsaid hügieeninõudeid. Peske käsi sageli ja kasutage vajadusel desinfitseerimisvahendit. Vältige teiste inimeste rätikute või rõivaste jagamist. Samuti tuleks vältida lähedasi kontakte või seksuaalvahekordi nakatunud isikutega.
Kokkuvõte
Nii sügeliste põhjused kui sümptomid on hästi teada ning diagnoosimiseks ja raviks on olemas meetodid. Oluline on arsti soovitusi hoolikalt järgida ning veenduda, et ka kõik pereliikmed ja lähikontaktid saavad ravi. Sügeliste nakatumise vältimiseks tuleb järgida head hügieeni ning vältida lähedasi kontakte nakatunud isikutega.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et kui teil tekib sümptomeid, nagu püsiv sügelus ja lööbed, siis on oluline külastada arsti. Lõppude lõpuks on sügeliste õigeaegne diagnoosimine ja ravi parim viis sellest ebameeldivast infektsioonist vabaneda.