Nullkulu

Nullkulu

kuidas ovulatsiooni ära tunda?

Kuidas ovulatsiooni ära tunda

Kui oled üritanud rasestuda ja pole sellega veel õnnestunud, võib ovulatsiooni jälgimine olla suureks abiks. Tegelikult on see üks olulisimaid viise, kuidas oma viljakust perioodiliselt jälgida. Ovulatsiooni ajal vabaneb munarakk munasarjast ning kui see kohtub spermaga, võib toimuda viljastumine. See artikkel annab juhised, kuidas ovulatsiooni ära tunda, ilma et peaksid kallihinnalisi viljakusteste ostma.

Mis on ovulatsioon ja kuidas see töötab?

Ovulatsioon on protsess, kus küps munarakk vabaneb munasarjast ning liigub edasi munajuhasse. See on naise viljakaim hetk ja tavaliselt toimub see igakuises tsüklis üks kord. Ovulatsiooni ajal toodab naise keha erilist hormooni – luteiniseerivat hormooni (LH), mis käivitab munaraku vabanemise ning võimaliku viljastumise.

Kuidas arvutada oma ovulatsiooni ajal?

Kuna ovulatsiooni aeg sõltub igal naisel tsükli pikkusest, on kõigepealt oluline välja selgitada oma tsükli pikkus. Selleks tuleb jälgida oma menstruatsiooni alguse esimest päeva ja viimast päeva enne järgmist menstruatsiooni algust. Näiteks, kui menstruatsiooni algus oli juunil ja järgmine menstruatsioon algab 30. juunil, siis on su tsükli pikkus arvatavasti 21 päeva.

Ovulatsiooni ajal on viljastumiseks parim aeg ja tavapäraselt leiab see aset kuskil umbkaudselt 14 päeva enne järgmist menstruatsiooni. Seega, kui tsükli pikkus on 28 päeva, siis peaks ovulatsioon toimuma päeval 14.

Kuidas arvutada ovulatsiooni päeva kui tsükli pikkus on ebaregulaarne?

Kui sinu tsükli pikkus on tavalisest pikem või lühem, siis võib ovulatsiooni päev olla 14 päeva enne järgmist menstruatsiooni. Seega, kui tsükli pikkus on 45 päeva, siis toimub ovulatsioon umbkaudu päeval 31 (45-14).

Samuti on võimalik kasutada ovulatsiooni ennustamise teste kodus. Need testid tuvastavad LH taset uriinis ning aitavad ennustada ovulatsiooni ajal. Testide kasutamiseks tuleb lihtsalt urineerida spetsiaalsesse plastikust topsikusse ja asetada test tassi, mis näitab tulemuse paari minutiga.

Kuidas jälgida ovulatsiooni sümptomeid?

Kui sul puudub soov osta viljakusteste või arvutada oma tsükli pikkust, võid jälgida oma keha märke ovulatsiooni ajal. Põhilised sümptomid on järgmised:

Basaalkehatemperatuuri tõus: Ovulatsiooni ajal tõuseb kehatemperatuur, kuna keha toodab rohkem progesterooni. Peale ovulatsiooni võib temperatuur tõusta 0,5-1 kraadi võrra ja see võib kesta kuni järgmise menstruatsioonini. Seetõttu võib basaaltemperatuuri mõõtmine aidata ovulatsiooni aega kindlaks teha.

Emakakaela lima muutumine: Enne ovulatsiooni eritub tupest rohkem lima, mis on sisuliselt munaraku teele määritavaks keskonnaks. Limas tehtud muudatused muudavad emakakaela läbitavamaks ning aitavad spermal liikuda munajuha suunas.

Valu alakõhus: Ovulatsiooni ajal võib esineda kergeid kramplikke valu alakõhus vasakul või paremal pool. See valu kestab tavaliselt mõned minutid kuni mõned tunnid.

Suurem libiido: Kuna viljakust on soovitatav seksuaalvahekorra ajal jälgida, võib ovulatsioon suurendada ka seksuaalset huvi.

Kokkuvõte

Ovulatsiooni jälgimine on suurepärane viis, kuidas paremini tundma õppida oma tsükleid ja viljakust. Kui soovid rasestuda, on kõige parem koos lastearstiga arutada läbi oma tervislik seisund ning ametlikult tervitada rasestumist. Siiski saavad paljud naised ovulatsiooni jälgimise abil paremini aru oma kehast ja tsüklitest, mis aitab ka lõppkokkuvõttes paremini ennast tunda. Jälgides ovulatsiooni sümptomeid, saad oma keha paremini tundma õppida ning teha teadlikke otsuseid oma tervise suhtes.