Nullkulu

Nullkulu

kuidas ära tunda kopsupõletikku?

Kuidas ära tunda kopsupõletikku

Kopsupõletik võib olla tõsine haigus, mis võib tekitada hingamisteedes probleeme. Kopsupõletikuga kaasnevad tavaliselt sellised sümptomid nagu köha, palavik, hingeldus ja rinnus valud. Kui oled mures, et võid olla nakatunud kopsupõletikku, on oluline teada, millised sümptomid viitavad haigusele ning millised on selle ravivõimalused.

Mis on kopsupõletik?

Kopsupõletik ehk pneumoonia on kopsudes esinev põletikuline haigus, mis võib olla põhjustatud bakteritest, viirustest või seentest. See võib mõjutada ühte või kahte kopsu ning sümptomid ilmnevad tavaliselt kiiresti. Kopsupõletikuga kaasnevad sellised sümptomid nagu köha, palavik, hingeldus ja rinnus valud. Need sümptomid võivad olla tõsised ning haigus võib olukorda halvendada, kui seda ei ravita õigeaegselt.

Kuidas ära tunda kopsupõletikku?

Kopsupõletikuga kaasnevad erinevad sümptomid, mis võivad varieeruda sõltuvalt sellest, millist tüüpi kopsupõletik on tekkinud. Kuid üldiselt on olemas mitmeid märke, mis võivad viidata sellele, et võid olla nakatunud kopsupõletikuga. Üks peamisi sümptomeid on köha ning tihtipeale kaasneb sellega röga eritumine. Palavik ja külmavärinad on samuti tavalised ning võivad osutada kopsupõletiku tekkele. Hingamisraskused ja hingeldus võivad olla mõõdukad või tõsised ning need tekivad enamasti siis, kui haigus on arenenud.

Kuidas diagnoositakse kopsupõletik?

Arst saab kopsupõletiku diagnoosida tavaliselt patsiendi sümptomite ning füüsilise läbivaatuse käigus. Lisaks võib arst tellida vere- või rögaproovi, et teada saada täpset põhjust. Kopsupõletikuga kaasneb tavaliselt ka pinge rinnus ning kopsude hääled võivad olla muutunud ning lisanda võib esineda ka õhupuudust.

Kuidas ravitakse kopsupõletikku?

Kopsupõletiku ravi sõltub selle tõsidusest ning põhjusest. Kopsupõletiku raviks kasutatakse tavaliselt antibiootikume, sest enamasti on tegemist bakteriaalse infektsiooniga. Viiruse puhul antakse sageli viirusevastast ravi. Kopsupõletiku raviks võib määrata ka põletikuvastaseid ravimeid ning valuvaigisteid. Lisaks on oluline puhata ning juua palju vedelikke, et organism saaks haigusest paranemiseks piisavalt energiat.

Kas kopsupõletikku saab ennetada?

Kopsupõletiku ennetamiseks on olemas mõned lihtsad meetmed. Kõige olulisem on hoida oma immuunsüsteem tugevana, sest immuunsüsteemi nõrgenemine suurendab kopsupõletiku tekkimise riski. Samuti on oluline hoida end soojas ning vältida otsest kokkupuudet teiste haigete inimestega. Kui oled haige, on soovitatav jääda koju ning puhata, et saaksid haigusest paraneda ning mitte levitada seda teistele.

Kokkuvõte

Kopsupõletik on tõsine haigus, mida tuleb õigeaegselt diagnoosida ning ravida. Sümptomid võivad olla erinevad, kuid kopsupõletikule viitavad tavaliselt sellised sümptomid nagu köha, palavik, hingeldus ning rinnus valud. Kopsupõletiku raviks kasutatakse tavaliselt antibiootikume ning viiruse puhul viirusevastast ravi. Kopsupõletiku ennetamiseks on oluline hoida oma immuunsüsteem tugevana ning vältida lähedast kokkupuudet teiste haigete inimestega.