Nullkulu

Nullkulu

kuidas suitsetamist maha jätta?

Kuidas suitsetamist maha jätta – täielik juhend suitsetamisest loobumiseks

Suitsetamisest loobumine on üks parimaid otsuseid, mida sa oma tervise huvides teha saad. Kuid paljudele suitsetajatele on suitsetamisest loobumine väga raske, kuna nikotiin on äärmiselt sõltuvust tekitav. Kui sina soovid suitsetamisest lahti saada, siis oled sa jõudnud õigesse kohta. Selles juhendis anname Sulle kõik vajalikud teadmised ja nõuanded, kuidas suitsetamisest maha jätta.

Miks on suitsetamisest loobumine nii raske?

Suitsetamine on äärmiselt sõltuvust tekitav, seepärast on sellest loobumine nii raske. Nikotiin on see, mis tekitabki sõltuvust. See kemikaal mõjutab aju hästi tugevalt, nii et nikotiini ärajätmine võib põhjustada erinevaid kõrvalnähte nagu ärrituvus, ärevus, halb tuju, peavalu ja kaalutõus.

Suitsetamisest loobumine võib olla ka füüsiliselt raske. Suitsetamisega üritab keha ka vabaneda toksiinidest, mida sigaretisuits sisaldab. Suitsetamisest loobumisel võib esineda võõrutusnähte nagu köha, külmavärinad, higistamine ja iiveldus. Need sümptomid võivad kesta mõned nädalad.

Esimene samm suitsetamisest loobumisel – otsusta teadlikult

Suitsetamisest loobumine võib olla tõsine väljakutse, kuid olles teadlik oma otsusest, annab see sulle jõudu ja motiveerib sind tegudele asuma. Seega, kui soovid suitsetamisest loobuda, siis võta aega ja otsusta sellest teadlikult.

Kui oled enda jaoks otsuse langetanud, siis mõtle välja, millal soovid suitsetamisest loobuda. See võib olla kas kohe või paari nädala pärast. Kui oled suitsetaja, kes suitsetab iga päev, siis võib olla parim otsus katkestada suitsude tarvitamine kohe.

Suitsetamisest loobumise plaani koostamine

Järgmine samm suitsetamisest loobumisel on koostada endale plaan. Plaan peaks olema realistlik ja teostatav. See peaks sisaldama meetodeid, mis aitavad Sul suitsetamisest loobumisel edukas olla. Siin on mõned meetodid, mida võiksid kaaluda:

Nikotiiniasendusravi – nikotiiniasendajad aitavad vähendada nikotiini tarbimist ning aitavad üle saada füüsilisest sõltuvusest. Need võivad sisaldada näiteks nikotiinikumme ja plaastreid, mis sisaldavad nikotiini, kuid on märksa vähem kahjulikud kui tavasigaretid.

Ravimid – suitsust loobumiseks kasutatakse ka ravimeid, nagu bupropioon ja varenikliin. Need ravimid aitavad vähendada suitsetamisest tulenevat ärrituvust ning soovi suitsetamisjärele.

Kampamis- ja lõõgastustehnikad – leia endale sobiv hobi või tegevus, mis aitaks Sul suitsetamisest eemale hoida. See võib olla mõne sportimisharrastusega tegelemine, meditatsioon, hingamisharjutused või tervisliku toidu valmistamine. Kõik need tegevused võivad mõjuda lõõgastavalt ja tasakaalustavalt.

Sotsiaalne toetus – abi ja tuge võid leida ka oma lähedastelt ja sõpradelt. Ole avatud ja julge oma kogemusi jagada, sest samamoodi on elanud ka paljud teised suitsetajad. Üle saamiseks on vaja mõnikord vaid toetavat kätt ning koostööd.

Suitsetamisest loobumise protsess

Suitsetamisest loobumine võib olla raske ning kergesti võib meeleda oma otsusest taganeda. Järgnevalt toome sinuni mõningad näpunäited, kuidas suitsetamist edukalt maha jätta.

Hanki lisamotivatsiooni – mõtle selle peale, mis Sinu elus tähtis on ning kuidas suitsetamine seda mõjutab. Kas sa tahad olla terve, kulutada raha millegi huvitavama jaoks kui sigaretid ning olla pikemalt koos oma lähedastega? Täiendava motivatsiooni leidmine muudab märkimisväärsel määral loobumisprotsessi kergemaks.

Lülita oma kaaslane välja – kui teadsõrme suitsule juhub olema Sinu kahekesised hetked, kus Sul on oht taas sigarett võtta, siis muuda oma rutiine. Võid muuta harjumust kuidas näiteks iga kord pärast lõunat teha tiir ümber kontori, või kaasata endale inspireeriva grupi suitsetamisest loobujate näol, kellega koos kogemusi jagada.

Hinga sügavalt – sügav hingamine aitab nn mõttepaiksetel hetkedel enda rutiiniga juba loobuda seostest ja eelaimustest, et suitslõhna järele on vaja minna. Sügavalt hingates lõõgastub keha, see vastab positivselt kui ebamugav tunne ettetuleb ning see muudab võimalikuks sundida enda mõtted mujale.

Väldi stressi – ehkki stressivabadust ei õnnestu 100% saavutada, tasub siiski otsida tegevusi, mis aitavad stressiga toime tulla. Omaks võta harjumused, mistõttu väljendad selgelt, mis on Sulle isiklikus plaanis oluline tööl, kodus ja vabal ajal – see hoiab mõtted tähelepanelikult muul kui mõeldavatel või tulevikus eesmärgiks seatud suitsetamisel.

Suitsetamisest loobumine on raske, kuid see on võimalik. Olles teadlik oma otsusest ja järgides suitsust loobumise plaani, on võimalik saavutada ka see eesmärk ning ,,loota”, et suitsetamisest loobumine saab olema kohegi tahtmine saavutus. Samuti on oluline olla iseendale toeks ning leidlik ükskõiks mida protsessist üle saamiseks. Kui Sa jälgid kõiki juhiseid ja kasutad meelepäraseid abivahendeid, siis kaotad sa kindlasti lõpuks oma suitsetamisharjumuse ja muudad oma elu igaveseks paremaks.