Nullkulu

Nullkulu

kuidas ravida herilase hammustust?

Kuidas ravida herilase hammustust

Herilase hammustus on kõigile tuttav ebameeldiv kogemus, kuid see võib olla ka ohtlik, eriti kui olete mesilase- või herilaseallergiline. Kuidas saate herilase hammustust ravida? Millised on tõhusad kodused abinõud ja millal on vaja pöörduda arsti poole? Siin on mõned soovitused.

Miks herilaste hammustused nii valusad on?

Enne kui vaatleme, kuidas herilase hammustust ravida, peame mõistma, miks herilase hammustus nii valus on. Herilased annavad meile mürgi, mida nimetatakse histamiiniks. Histamiinil on otsene mõju nahale ja kudedele, põhjustades naha punetust, turset, sügelust, valu ja mõnikord ka üldist halba enesetunnet.

Kuidas ravida herilase hammustust kodus?

Herilase hammustus võib olla väga ebameeldiv, kuid enamasti on see kahjutu ja seda saab ravida kodus. Siin on mõned tõhusad kodused abinõud:

Jääpakid: Kandke hammustuspiirkonnale kohe jääpakki. Jää aitab vähendada turset ja valu, kuna see aitab vähendada histamiini toimet.

Äädikas: Herilase hammustuse koheseks raviks võib kasutada ka äädikat. Äädikas aitab leevendada valu ja sügelust, kuna see aitab neutraliseerida herilase mürgi toimet.

Sibul ja küüslauk: Mõlemal võib olla antiseptiline toime. Sibulale võib lõigata viiluks ning hõõruda sibulaviil külmakohale. Küüslaugu pressitud/mahlast keeratakse külmavalu kohale marlisidemega ja hoitakse 30-60 minutit.

Ürdid: Mõned taimed võivad aidata hammustusele leevendust tuua. Näiteks saab kasutada aloe verat, mida võib kanda otse hammustuspiirkonnale. Aaloe valuvaigistav toime on teaduslikult tõestatud, mistõttu võib lehe sisse lõigates saadava geeli kasutada nii soojalt kui ka külmalt. Võib kasutada ka nõgest, millel on antihistamiinikumad omadused.

Piiritus: Piiritus on antiseptiline ja võib aidata vähendada sügelust. Kandke piiritus niisutatud vatitupsuga hammustuspiirkonnale.

Millal peaks pöörduma arsti poole?

Kuigi enamik herilase hammustusi on kahjutud ja neid saab ravida kodus, on mõnikord vaja pöörduda arsti poole. Siin on mõned olukorrad, kus peaksite arsti vaatama:

Kui olete mesilase või herilase suhtes allergiline.

Kui teil tekib raskemad üldised sümptomid pärast hammustust, näiteks palavik, iiveldus või hingamisprobleemid.

Kui hammustuspiirkond paisub väga palju või muutub punaseks ja valulikuks, või kui teil tekib sealt mädane eritis.

Kui herilane hammustas silma või suhu – sel juhul on vaja koheselt arsti abi.

Üldiselt on herilaste hammustused kahjutud ja neid saab ravida kodus. Siiski peaksite alati olema ettevaatlik, eriti kui olete mesilase või herilase suhtes allergiline. Kui kahtlete, kas herilase hammustusega on midagi valesti, peaksite pöörduma arsti poole.