Nullkulu

Nullkulu

kuidas osta riigimaad?

Kuidas osta riigimaad?

Eesti riigimaa on tõeliselt unikaalne ja atraktiivne investeerimivõimalus. Tegemist on maaga, mida valitsus müüb väga soodsatel tingimustel, sest neid ei kasutata mingil muul eesmärgil kui Eesti elanike hüvanguks. Kui oled huvitatud riigimaa ostust, siis oled õiges kohas. Täna räägime sellest, kuidas osta riigimaad.

Enne kui alustame, on oluline mõista, et riigimaa ostmine pole sama nagu tavalise maa ostmise protsess. Kui ostad eraomandis olevat maatükki, siis eeldades, et oled oma kodanikuõigustega kursis, sul on üsna vabad käed selle maaga teha, mida süda lustib. Kuid riigimaa on erinev, sellele kehtivad eritingimused ning neid ei saa lihtsalt ignoreerida.

Sissejuhatuseks peame samuti rõhutama, et see artikkel ei ole õigusnõuandeks. Kui oled huvitatud riigimaa ostmisest, on soovitatav pöörduda spetsialisti poole, kes oskab sind juhendada ning nõustada juhtumipõhiselt.

Nüüd kui mõlemad punktid on väga selged, lähme üle asja juurde. Allpool kirjeldame ära, mida peaksid silmas pidama, kui otsustad riigimaad osta.

Valmistu ette

Nagu juba mainitud, tuleks riigimaatüki ostuks põhjalikult ette valmistuda. Üks kõige olulisemaid punkte on leida endale sobiv riigimaatükk. Selleks tasub uurida riigimaade müügikuulutusi. Valitsuse kodulehelt leiad hulgaliselt infot, mida pead ostuprotsessi algatamiseks teadma. Seal on kirjas, kuidas esitada pakkumisi ning millised on valitsuse nõuded ostja poolt.

Mõtle enda vajadustele

Ära unusta, et soetad maatükki kindla eesmärgiga. Sellest tulenevalt tuleks enne ostu läbi mõelda, mida sa tahad oma uue maatükiga teha. Kas sa tahad seda maatükki kasutada põllumajanduslikul eesmärgil, või ehitada sinna maja?

Nii sinu enda kui ka valitsuse jaoks on oluline, et teaksid, mis otstarbeks maatükki kasutada kavatsed. Pane endale kirja, mida sa maatükiga teha soovid ja püüa võimalikult põhjalik olla.

Tutvu müügikuulutuse tingimustega

Igal riigimaa müügikuulutusel on tingimused ja nõuded, mida pead järgima. See võib hõlmata eesmärgipärase kasutamise lepingu sõlmimist, tagastamise kohustuslikkust ja paljusid muid nõudeid. Kõiki neid nõudeid tuleks täpselt järgida. Vastasel juhul võid kaotada maatüki ning ka sellega kaasas käiva raha.

Muidugi, kui oled enda jaoks valinud sobiva maatüki, kontrolli, kas oled valitsusele kõik nõutud dokumendid esitanud, sest vastasel juhul võetakse sinu pakkumine tagasi.

Täida taotlus korrektselt

Kui oled maatüki välja valinud ja tutvunud tingimustega, tasub täpselt läbi mõelda, kuidas taotlust täita.

Kindlasti kontrolli, kas oled tingimustest aru saanud ja kas kõik dokumendid on täidetud. Kui sa ei ole kindel, kas saad kõigega hakkama, otsi nõu kohalikust maavalitsusest.

Kui kõik dokumendid on täidetud, teeb riigi esindaja otsuse selle kohta, kas antud maatükk läheb sinu kätte või mitte.

Kuidas maksta?

Kui sinu pakkumine erastatava maa kohta on vastu võetud, tuleb tasuda tagatisraha. Sageli on selles etapis maksmise tähtaeg üsna lühike, seega on oluline olla valmis selleks, et raha on kohe olemas.

Kui tagatisraha on makstud, saad valida endale sobiva makseviisi. Riigil on võimalik valida mitme erineva makseviisi vahel. Oluline on siinkohal mainida, et kui otsustad maksta korraga, tuleb sul maksta ka lisatasu.

Juhul kui oled valinud osamakse maksmise viisi, tuleb sul iga-aastaselt maksta kindlaks määratud summa. Osamaksete maksmise viisil on oma plussid ja miinused, seega tasub sellega enne lõpliku otsuse tegemist tutvuda.

Kokkuvõte

Nagu võid näha, riigimaa ostmist seob palju rohkem nüansse kui eramaa ostmist. Seega tasub võtta aega ettevalmistuseks ja oma otsus hoolikalt läbi mõelda.

Siiski, kui oled jõudnud lõpliku otsuseni, osta mingi tükk riigimaad, peaksid teadma, et see investeering võib sinu jaoks olla väga heade tulemustega. Riigimaa ostmisega saad võimaluse arendada oma äri, rajada uus hommikukohvik, või lihtsalt nautida kena suvepäeva sinu uuel maatükil.

Nüüd kui oled veendunud oma otsuses, tasub pöörduda spetsialisti poole, kes sind juhendab ja annab nõu lähtuvalt sinu konkreetselt juhtumist. Edukaid tehinguid!