Nullkulu

Nullkulu

kuidas muuta mulla ph?

Kuidas muuta mulla pH

Mulla pH mõjutab taimede kasvamist ja arengut. Kui pH on liiga kõrge või liiga madal, ei suuda taimed korralikult toitaineid imada ning see võib takistada kogu nende elutsüklit. Õige pH tasakaalu säilitamine on väga oluline, sest see tagab taimede eduka kasvu ja saagi. See artikkel annab põhjaliku ülevaate sellest, kuidas saate oma mulla pH-d muuta.

Esimene samm: pH-d mõõtma
Enne kui hakkad pH-d muutma, pead teadma, mis see hetkel on. Mulla pH mõõtmiseks on erinevaid meetodeid. Kõige tavalisemad meetodid on mullaproovide kasutamine ja pH-meetri kasutamine. Kõige usaldusväärsem meetod on mullaproovide abil, sest see annab teile täpsema tulemuse.

Kuidas saada mullaproove?
Mullaproovide saamiseks kraabi esimene kiht (umbes 5 cm sügavus) ära, sest see kiht võib sisaldada orgaanilisi aineid ning need võivad teie tulemusi mõjutada. Võtke umbes 10 proovi erinevatelt kohtadelt ja segage need omavahel. Seejärel kuivatage proov ja saatke see testimiseks laborisse.

Teine samm: pH-d korrigeerima
Kui olete mulla pH mõõtnud, saate selle vastavalt vajadusele korrigeerida. Kui pH on liiga kõrge, siis saate seda alandada, kasutades happelisi väetisi, nagu väävelhape või alumiiniumsulfaat. Kui pH on liiga madal, siis saate seda tõsta, kasutades lubja või dolomiidi pulbrit.

Kasutage happelisi väetisi
Happeliste väetiste kasutamine on kõige tavalisem meetod mulla pH alandamiseks. Happeline väetis muudab mulla pH-d happelisemaks. Teine võimalus on kasutada mullakatet happelistest materjalidest, nagu näiteks männikooremultš. Mulda saab happelisemaks muuta ka orgaaniliste ainetega, näiteks turba abil.

Kasutage lubja või dolomiidi pulbrit
Kui soovite mulla pH-d tõsta, siis saate seda teha, kasutades lubja või dolomiidi pulbrit. Lubja pulber aitab muuta mulla pH-d leeliselisemaks. Dolomiidi pulber aga muudab mulla pH-d neutraalsemaks. Kuid see meetod võtab aega, sest mõju ei ilmne kohe. Seega ärge oodake kiiret lahendust.

Kolmas samm: pH-d kontrollima
Kui olete mulla pH-d muutnud, peate regulaarselt testima, et veenduda, et pH on endiselt õiges tasakaalus. Soovitatav on testida pH-d regulaarselt, et jälgida selle stabiilsust. Kui te ei järgi pH taset, võib see taimede kasvu ja saagi negatiivselt mõjutada. Seetõttu on väga oluline veenduda, et pH oleks alati õiges tasakaalus.

Kokkuvõte
Mulla pH mõjutab taimede kasvu ja saaki. Seetõttu on väga oluline tagada, et pH tasakaal oleks õige. Enne kui hakkate pH-d muutma, peate mulla pH-d mõõtma. Kui pH on liiga kõrge või liiga madal, saate seda vastavalt vajadusele korrigeerida. Mulla pH-d saab korrigeerida happeliste väetiste või lubja ja dolomiidi pulbritega. Pärast pH muutmist peate regulaarselt teste tegema, et veenduda, et pH tasakaal on õiges tasemes. Ainult nii saate tagada taimede eduka kasvu ja saagi.