Nullkulu

Nullkulu

kuidas mõõta pea ümbermõõtu?

Kuidas mõõta pea ümbermõõtu?

Pea ümbermõõdu mõõtmist võib pidada üheks kõige lihtsamaks ja olulisemaks keha osa mõõtmiseks. Selle protseduuri käigus saadud mõõtmistulemusi saab kasutada erinevate rõivaste ja peakatete sobivuse hindamiseks ning ka teatud meditsiiniliste seisundite diagnoosimiseks. Selles artiklis käsitleme põhjalikult, kuidas mõõta pea ümbermõõtu.

Kuidas mõõta pea ümbermõõtu: meetodid

Pea ümbermõõdu mõõtmine on lihtne protseduur, mida saab teha mitmel erineval viisil. Võimalikud meetodid on:

Klassikaline mõõdulint:

Selle meetodi puhul mähitakse mõõdulint pea kõige laiemale punktile, tavaliselt umbes 2,5 sentimeetrit kulmude kohalt. Mõõdulindi kohal asuv auk peab olema tasane. Tuleb veenduda, et mõõdulindi otsik oleks kindlalt põhja kinnitatud. Mõõda pea ümbermõõt mõõdulindiga ja kontrolli tulemusi.

Riidest lint:

Selle meetodi puhul kasutatakse tavaliselt meetrilist paela või üleriidedetaili. Pael pakitakse üle pea kõige laiema osa ja mõõdetakse selle pikkus. Paela kahe otsa vahemaa võrdub pea ümbermõõduga. Tulemuse kontrollimiseks on soovitatav mõõta pea 2 või 3 korda ning võtta arvesse keskmist tulemust.

Mobiilirakendused:

Tänapäeval on saadaval mitmeid mobiilirakendusi, mis võimaldavad pea ümbermõõdu käepärases asukohas mõõta. Neid rakendusi võib leida nii App Store’ist kui Google Play poest. Rakenduste tööpõhimõte on sarnane mõõdulindiga. Kasutaja peaks kinnitama rakenduse Android-telefoni või iPhone’i kaamera iseendaga ning rakendus arvutab pea ümbermõõdu automaatselt.

Pea ümbermõõdu mõõtmisel peaksid kõik meetodid andma sarnased numbrid. Kui tulemused on oluliselt erinevad, on soovitatav mõõta pea ümbermõõtu veel mõne meetodiga või arutada numbrit spetsialistidega.

Mis on normaalne pea ümbermõõt?

Pea ümbermõõdu puhul puudub üldine “norm”, kuna see varieerub sõltuvalt vanusest, soost ja kõrgusest. Kuid on olemas keskmised numbrid: keskmise pea ümbermõõt täiskasvanud meestel on 56–58 sentimeetrit ja naistel 54–56 sentimeetrit. Lapse normaalne pea ümbermõõt varieerub oluliselt sõltuvalt vanusest. Kui tulemused on väljaspool määratletud vahemikku, tuleks küsida arsti nõu.

Miks peaksin mõõtma oma pea ümbermõõtu?

Pea ümbermõõdu mõõtmine on oluline mitmel põhjusel:

Meditsiiniline diagnoos:

Pea ümbermõõtu saab kasutada teatud meditsiiniliste seisundite diagnoosimiseks, nagu mikrotsefaalia või hüdrotsefaalia. Mikrotsefaalia on seisund, kus pea on liiga väike, samal ajal kui hüdrotsefaalia korral on pea suurus suurenenud, kuna vedelik koguneb ajusse. Pea ümbermõõdu jälgimisel saab neid seisundeid varakult avastada ja ravida.

Sobivuse hindamine:

Pea ümbermõõdu mõõtmist saab kasutada ka rõivaste ja peakatete sobivuse hindamiseks. Kui rõivad või peakatted on pehmed, võib pea ümbermõõdu kasutamine aidata õige suuruse valida.

Fitness:

Pea ümbermõõdu mõõtmine võib aidata ka fitness-eesmärkide saavutamisel. Regulaarne mõõtmine võib aidata näha, kui efektiivsed on treeningprogrammid ja kas need vastavad eesmärkidele.

Kokkuvõte

Pea ümbermõõdu mõõtmine on lihtne protseduur, mida saab teha mitmel viisil. Mõõtmisel on mitmeid eeliseid, sealhulgas teatud meditsiiniliste seisundite varase avastamise võimalus ja sobiva suuruse valimine rõivaste ja peakatete jaoks. Kui oled huvitatud oma pea ümbermõõdu mõõtmisest, võid seda teha klassikalise mõõdulindi, riidest lindi või mobiilirakenduste abil.