Nullkulu

Nullkulu

kuidas hävitada kedriklesta?

Kuidas hävitada kedriklesta – põhjalik teejuht

Kedriklest on kahtlemata üks tüütumaid taimekahjureid ning sellest vabanemine nõuab palju aega ja ennekõike kannatlikkust. Kedriklesta on mikroskoopiline ämblikulaadne putukas, mis levib taimelt taimelt ning imeb taimedest välja toitaineid. Kuidas aga kedriklestadest lahti saada? Selles artiklis jagamegi kõige tõhusamad meetodid ning nipid, kuidas hävitada kedriklesta, et saaksid taas rõõmustada ilusate ja tervete taimede üle.

Kuidas tuvastada kedriklestade olemasolu?

Enne kedriklestade vastu võitlema asumist on esmalt vaja veenduda, et tegu on just nende kahjuritega. Kuidas kedriklesta tuvastada? Kedriklesta kahjustab taime lehti, jättes need ämblikuvõrgu moodi katki. Lisaks võib lehtedel näha väikeseid punkte, mis on maisijahu näolised munad. Kui uurid taime läbi luubi või kaamera abil, märkad tõenäoliselt veel väikeseid punakaid putukaid – need onki kedriklesad. Ära sega kedriklesti teiste taimekahjuritega, sest erinevate kahjurite vastu võitlemiseks on vaja kasutada erinevaid meetodeid ja vahendeid.

Mida teha taimedega, mida kedriklestad on rünnanud?

Kui oled tuvastanud kedriklestade esinemise, tuleb hakata taimekahjuritele vastu võitlema. Kuid enne seda tuleb ründest kahjustatud taimedega midagi ette võtta. Kui taime lehed on rünnaku tõttu kollaseks või pruuniks muutunud, tuleb need eemaldada – kedriklesad eelistavad just kahjustatud taimi ning seetõttu tuleb neile võimalikult ebasobivaks elupaigaks muuta. Kui taim on tugevalt kahjustunud ning tundub, et seda enam ei õnnestu päästa, tuleb see hävitada, et vältida kahjurite edasist levikut.

Kuidas hävitada kedriklestad?

Kõige tõhusam viis kedriklestade hävitamiseks on kasutada bioloogilist kontrolli. Selleks tuleb sisse tuua kedriklestade looduslikud vaenlased – nematoodid ja putukad. Nematoodid on mikroskoopilised mardikalahkmeid söövad ussid, kes tungivad kedriklestade sisse ning söövad nad seestpoolt ära. Putukatest võiks proovida näiteks kedriklestadele ohtlikku lehetäid või röövlesti.

Kui bioloogilised meetodid ei anna soovitud tulemusi, võib proovida kemikaale. Siinkohal tuleb aga eriti ettevaatlik olla – kemikaalide kasutamine võib kahjustada ka taimi ning loomi-linde, kes toituvad taimedest. Kemikaale tasub kasutada ainult juhul, kui muud meetodid osutuvad ebapiisavaks. Kasuta väheseid koguseid ning järgi kindlasti tootja juhiseid.

Millised meetodid aitavad kedriklestadest lahti saada?

Lisaks bioloogilisele kontrollile ning kemikaalide kasutamisele, on olemas ka teisi meetodeid, mis aitavad kedriklestadest lahti saada. Üks tõhus viis on kasutada sünteetilisi insektitsiide – see on kahtlemata kõige kiirem ning tõhusam viis kedriklestade hävitamiseks. Samas on sünteetilistel insektitsiididel ka suured puudused, nagu kõrge hind ning keskkonna saastamine. Kedriklestade hävitamiseks tasub proovida ka taimseid insektitsiide – nende mõju on vähem tugev ning seega võib taimede pinnale jääda vähem jääkaineid.

Kuna kedriklestade sigivus sõltub keskkonnast, tasub taime ümbrus hoida võimalikult kuivana ning kahurõivaste tõttu on soovitatav ruume tuulutada – seda eriti talvel, mil toatemperatuurid on kõrgemad ning õhuniiskus seetõttu suurem.

Järeldus

Kokkuvõttes võib öelda, et kedriklesta hävitamine võtab aega ning kannatlikkust. Kui tahad vabaneda taimekahjuritest tõhusalt ning keskkonda kahjustamata, tuleks proovida bioloogilist kontrolli või taimseid insektitsiide. Kemikaalide kasutamine tuleks jätta viimaseks abinõuks. Lisaks tuleb muuta taime ümbrust selliselt, et kedriklestade sigimine oleks võimalikult keeruline. Järgides neid nõuandeid, saad kindlasti lahti kedriklestadest ning nautida oma tervete ja kaunite taimede ilu.