Kuidas arvutada käibemaksu
Käibemaks on Eesti riigis väga oluline maks, mis võimaldab koguda riigile olulisi rahalisi vahendeid. Kui Sinu ettevõtte käive ületab käibemaksu kohustusliku piirmäära, siis peab ettevõte hakkama käibemaksu deklareerima ja tasuma. Kuidas käibemaksu arvutada ning milliseid juhiseid tuleks selleks järgida? Selles artiklis uurimegi käibemaksuarvutamise põhitõdesid.
Mis on käibemaks?
Käibemaks on kaupade ja teenuste lisaväärtuse maks, mida tuleb tasuda nende eest, mida ostetakse või müüakse. See on indirektne maks, mis tähendab, et käibemaksu tasutakse kauba või teenuse hinna sees ning see summa maksustatakse riigis hiljem.
Enamasti on käibemaks sisse arvatud kauba või teenuse hinnas, kuid mõnel juhul võib käibemaks olla välja arvatud ning see tuleb müügitehingu korral eraldi lisada. Käibemaksu kohustuslik piirmäär Eestis on 40 000 eurot aastas. Kui käive ületab selle piirmäära, on ettevõte kohustatud käibemaksu deklareerima ja tasuma.
Käibemaksu arvutamise põhialused
Käibemaksu arvutamine sõltub müügitehingu hinnast, samuti käibemaksu määrast ning sellest, kas käibemaks on hinna sees või mitte. Käibemaksu määr Eestis on 20% ja seda kohaldatakse enamikele kaupadele ja teenustele.
Lisatasu ehk käibemaksu saab arvutada järgmiselt:
Lisatasu = Hinna summa x Käibemaksu määr
Käibemaksu mahaarvamine
Selleks, et vältida topeltmaksustamist, on ettevõtjal võimalik käibemaksu maha arvata. Kui ettevõte ostab kaupa või teenust, võib ta sisendkäibemaksu maha arvata. See kujutab endast käibemaksu summat, mis tasuti müügitehingus sisaldunud käibemaksu sisse.
Käibemaksu mahaarvamise arvutamine toimub järgmiselt:
Mahaarvamisvõimalik käibemaks = Sisendkäibemaksu summa – Lisatav lisatasu
Maha arvata saab ainult käibemaksu, mis on ostule lisatud. Seega kui ettevõte ei ole käibemaksukohustuslane, siis ei saa ta ka sisendkäibemaksu maha arvata.
Kuidas koostada käibemaksudeklaratsioon?
Kui Sinu ettevõte peab hakkama käibemaksu deklareerima ja tasuma, siis tuleb sul koostada käibemaksudeklaratsioon. Käibemaksudeklaratsiooni sees kajastuvad Sinu ettevõtte käibe ja kulud. Seejärel deklareeritakse käibemaksu summa, mida ettevõte on müügitehingute käigus kogunud.
Käibemaksudeklaratsiooni koostatakse tavaliselt kvartalite kaupa ning see peab olema Eesti maksu- ja tolliametis esitatud hiljemalt 20. kuupäeval järgneva kuu kohta. Kui Sinu ettevõtte käive on väga suur, võib deklaratsioonide esitamise sagedus olla suurem.
Kuidas käibemaksuga võlgu jäädes käituda?
Kui Sinu ettevõte on jäänud käibemaksuga võlgu, siis on oluline võtta kiiresti vastu otsustavaid meetmeid. Kui käibemaksu tasumine viibib, võib ettevõtte juhatuse liige saada karistuse. Seega on oluline meeles pidada, et käibemaksu tasumine on kohustuslik ning see tuleb teha tähtaegselt.
Kokkuvõte
Käibemaksu arvutamine võib tunduda esmapilgul keeruline, kuid pärast põhialuste mõistmist on see üsna lihtne. Käibemaksu arvutamiseks peab teadma müügihinna, käibemaksu määra ning seda, kas käibemaks on hinna sees või mitte. Lisaks on oluline teada, et käibemaksu saab maha arvata sisendkäibemaksu abil.
Käibemaksudeklaratsiooni koostamine on oluline osa käibemaksudeklaratsiooni protsessist. Käibemaksudeklaratsiooni sees kajastuvad ettevõtte käibe ja kulud ning seejärel tehakse kindlaks käibemaksu summa, mida ettevõte on müügitehingute käigus kogunud. Samuti on oluline meeles pidada, et käibemaksu tasumine on kohustuslik ning see tuleb teha tähtaegselt.
Loodame, et see artikkel aitas teil mõista käibemaksu arvutamise põhitõdesid ning saate nüüd käibemaksuga seotud protsessidest paremini aru. Kuid alati on soovitatav võtta arvesse juhiseid ja vajadusel hankida nõu spetsialistidelt.