Nullkulu

Nullkulu

kuidas aru saada et on rinnavähk?

Kuidas Aru Saada, Et On Rinnavähk

Rinnavähk on tavaline diagnoos, mille saab iga kaheksas naine maailmas. Rinnavähi varajane diagnoosimine on võti selle edukaks raviks. Kuidas aga teada saada, kas sul on rinnavähk või mitte? Selles artiklis räägime Rinnavähi sümptomitest, diagnoosimisest ja ravist.

Mis on Rinnavähk?
Rinnavähk on vähkkasvaja, mis algab rinnakoes. See võib olla nii pahaloomuline (vähkkasvaja) kui ka healoomuline. Pahaloomulised kasvajad võivad levida teistesse kehaosadesse ja kujutada kaugelearenenud staadiumis tõsist ohtu naise elule. Sealjuures rinnavähil ei ole kindlat põhjust, kuid on kindlaks tehtud, et teatud riskifaktorid, nagu näiteks pärilikkus, suurendavad selle tekkimise tõenäosust.

Rinnavähi Sümptomid
Algstaadiumis rinnavähk tavaliselt sümptomeid ei avalda, mistõttu ongi oluline regulaarselt oma rindu kontrollida ja arstide juures visiite teha. Kui aga rinnavähk edeneb, siis võivad tekkida järgmised sümptomid:

a. Rinnakude või naha paistetus või punetus.
b. Rinna kuju muutused või “kukkumine”.
c. Rinna ümbruses olevate lümfisõlmede turse.
d. Tundlikkuse muutused nagu valu või sügelus.
e. Rinnanibu eritis või kuju muutused.

Rinnavähi Diagnoosimine
Alustuseks määratakse rindade ultraheliuuring ja mammograafia. Mammograafia on rinnavähi varajase diagnoosimise standardmeetod, mida soovitatakse regulaarselt kõigile naistele alates 40. eluaastast. Kui mammograafias on leitud kahtlased tihendid, siis tehakse biopsia. Biopsia käigus võetakse väike tükk rinnakoest ja seda analüüsitakse, et teha kindlaks, kas see sisaldab vähikasvajat või mitte.

Rinnavähi Ravi
Kuna rinnavähi ravi sõltub selle staadiumist, siis ongi väga oluline seda varakult diagnoosida. Kõige levinumad ravimeetodid on kirurgia, kiiritus ja kemoteraapia. Kirurgiline protseduur hõlmab kas healoomuliste või pahaloomuliste koetükkide eemaldamist, et võimalikult palju kudesid säilitada. Kiiritusravi hõlmab kas rinna või lümfisõlmede kiiritamist. Kemoteraapia kasutatakse laialdaselt rinnavähi raviks kõigi etappide korral.

Järelkontroll
Rinnavähi ravi on elukestev protsess ja patsient peab tegema regulaarselt arstivisiite, kus kontrollitakse võimaliku retsidiivi teket. On oluline, et patsiendid ise teeksid regulaarselt rindade kontrolli ja teavitaksid arsti, kui nad leiavad esimesi sümptomeid või kahtlaseid muutusi kehas.

Kokkuvõttes tuleb rõhutada rinnavähi varajast diagnoosimist, sest see võib päästa elusid. Oluline on oma rindu regulaarselt kontrollida, käia regulaarselt arsti juures ja teavitada neid kahtlasest muutusest kehas. Rinnavähi sümptomite märkamisel tuleb kohe arsti poole pöörduda. Rinnavähi varajane diagnoosimine ja ravi annab palju paremaid võimalusi haiguse raviks ja pikale elueale.