Nullkulu

Nullkulu

kui vanalt võib energiajooki osta?

Kui vanalt võib energiajooki osta?

Energiajoogid on tänapäeval väga populaarsed noorte seas. Neid on lihtne leida kaubanduskeskuste ja bensiinijaamade müügiautomaatidest, mis teeb neist kättesaadavamad kui kunagi varem. Kuid kas energiajookide tarbimine on ohutu? Kui vanalt võib energiajooki osta?

Energiajoogid on karboniseeritud joogid, mis sisaldavad kofeiini, suhkrut ja muid toimeaineid, nagu tauriin, guaraana ja B-grupi vitamiinid. Kofeiin on stimulant, mis suurendab ajutegevust ja mille tagajärjel võib tunda end energilisemana. Tauriin on aminohape, mis võib aidata närvisüsteemi funktsiooni ning suurendada südame löögisagedust. Guaraana on taim, mis sisaldab ka kofeiini ning B-grupi vitamiinid on vajalikud keha normaalseks toimimiseks. Kõik need koostisosad võivad põhjustada kehas reaktsioone, mis võivad olla kahjulikud.

Energiajookide tarbimine on ohutu ainult mõõdukas koguses, kuid noored tarbivad sageli suuri koguseid. Energiajookide joomine võib põhjustada paljusid probleeme, sealhulgas südamepekslemist, unetust, närvilisust, peavalu ja iiveldust. Lisaks võib energiajoogide tarbimine olla ohtlik neile, kellel on südameprobleeme või kellel on muud terviseprobleemid.

Kui küsida, kui vanalt võib energiajooki osta, siis vastus sellele küsimusele on erinev, sõltuvalt riigist. Eestis reguleerib energiajookide müüki Terviseamet. Terviseameti andmetel saavad energiajookide müüki piirata vaid kaupmeeste enda otsused. Seega ei ole seadusandlik piirang energiajookide müügi osas praegu veel jõustunud.

Kuid hoolimata sellest, kas energiajookide ost peaks olema seadusandlikult piiratud või mitte, on oluline, et noored mõistaksid nende jookide tarbimise ohtusid. Noortel on tavaliselt kõrge stressitase ja nad võivad kasutada energiajooke, et olla edukad koolis või spordivõistlustel. Kuid energiajookide tarbimine ei ole pikaajaline lahendus ja võib olla kahjulik tervisele.

Igal juhul on oluline, et noored ei tarbiks energiajooke liiga palju või liiga noorena. Vanematel peaks olema hea meeles pidada, et nende laste tervis on palju olulisem kui edu koolis või spordivõistlustel. Energiajookide tarbimine peaks olema kontrollitud ja neid tuleks tarbida ainult mõõdukalt. Noored peaksid püüdma saada energiat tervislikust toidust ja piisavast unest ning vältima liiga palju kofeiini, suhkrut ja muid ohtlikke aineid sisaldavate jookide tarbimist.

Kokkuvõtteks, energiajoogid on populaarsed ja kättesaadavad, kuid nende tarbimine võib olla kahjulik tervisele. Kui vanalt saab neid osta, sõltub riigist, kuid noored peaksid teadma nende jookide tarbimise ohte ja vältima nende liigset tarbimist. Tervislik toit, piisav uni ja mõõdukad füüsilised harjutused on parimad viisid energiat saada.