Nullkulu

Nullkulu

kui vanalt hakkab laps rääkima?

Kui vanalt hakkab laps rääkima: Mis on normaalne?

Lastega suhtlemine on üks olulisemaid aspekte inimelu varajases staadiumis, sest see aitab arendada keeleoskust ja sotsiaalseid oskusi ning võimaldab lapsel suhelda teiste inimestega. Vanemad ootavad kannatamatult oma lapse esimest sõna, kuid millal see juhtub ja kuidas teada saada, kas teie laps räägib vanusele vastavalt?

Esimene sõna

Paljude vanemate jaoks on lapse esimene sõna esimene kord, kui laps hakkab midagi aktiivselt väljendama ja ütlema midagi, mis tundub olevat “tõeline” sõna. Kuid millal peaksime seda ootama?

Tavaliselt hakkavad lapsed esimesi sõnu ütlema 9–14 kuu vanuselt, kuid see varieerub oluliselt. Mõned lapsed võivad alustada sõnavara omandamist juba 6-kuuselt, samas kui teised hakkavad rääkima alles 18-kuuselt.

Üldiselt on lapsed, kes hakkavad varakult rääkima, tavaliselt ka varem kõndima hakanud. Mõned eksperdid eeldavad, et kõnnimise ja rääkimise vahel on seos.

Varase arengu märgid

Enne kui laps hakkab rääkima, on võimalik näha mõningaid varasemaid märke, et tema keel ja suhtlemisoskus arenevad. Need märgid hõlmavad:

– Keskendumine: laps keskendub tähelepanelikult täiskasvanud inimeste jutule ja sõnadele ning proovib neid järgi teha.

– Tähelepanek: laps märkab ja tunneb ära inimeste näge, hääli ja žeste ning üritab nendega suhelda.

– Vokaalide rakendamine: laps kasutab kinnitatud kõri, et teha erinevaid hääli ja lauseid.

– Interaktsioon teistega: laps naeratab, suhtleb, reageerib emotsioonidele ja proovib teiste kaasatuse saavutamiseks rääkida.

– Kodused tavad: Lapsevanemaks olemisso muutmine: Sa pead end lapse jaoks tee ostjaks ja uueks liikmed võõraste juuresolekul. Vaata oma igapäevaseid harjumusi ära lapsemõttega ja teegi muudatused, et arendada suuremat osa igapäevaelust keeleoskuse arendamisel.

Keele edasine areng

Kui laps hakkab rääkima, on keele areng veelgi kiirem. Laps omandab uusi sõnu ja laused muutuvad laiemaks ja keerukamaks ning keelde lisatakse ka rohkem grammatikat. Varase suhtluse kvaliteet võib mõjutada lapse keele ja suhtlemisoskuse arengut.

Vanemad ja eestkostjad saavad aidata laste keele arengut mitmel viisil. Üks neist on luua igapäevaelus keele õplit imus suhtluskeskkond, kus laps saab sõnalist tagasisidet ja toetust. Teine juhtimine on igapäeva. Mängida med temaga, laulda tema kõrval ja kasutada temaga rääkimiseks erinevaid meetodeid. Need tegevused aitavad keele arengut kiirendada.

Lõppsõna

Selle artikli eesmärk oli pakkuda sissejuhatust sellele, millal lapsed hakkavad varakult rääkima. Kuigi mõned lapsed võivad hakata rääkima enne, kui teised, ei tähenda see alati, et neil on keele arendamisel probleeme. Oluline on mõista, et iga laps on erinev ja areneb omal ajal. Teadmine, millised on lapse varases staadiumis arenevad suhtlemisoskuste märgid, on aga oluline samm nende võtmesuhtluse edukuse tagamiseks igapäevaelus.